اخبار

نکات بهداشتی ویژه دختران و زنان

1397/8/19 شنبه

ترشح در ناحیه تناسلی زنان غیرطبیعی نیست اما اگر همراه با بوی تند و رنگ خاص با سوزش و خارش توام باشد احتمال می رود که فرد دچار عفونت های قارچی شده باشد و برای درمان اغلب کرم های واژینال تجویز می شود. البته استفاده از آن ها باید طبق دستور پزشک باشد و نباید بیش از سه تا چهار روز ادامه داشته باشد. گاهی دهانه رحم قرمز و ملتهب است. در این حالت ترشحات چرکی همراه با سوزش و خارش هستند در این صورت با استفاده از تست های تخصصی و پیشرفته و با تشخیص نوع میکروب، مشکل قابل حل است.

پریسا مولایی کارشناس مامایی و مسوول مرکز مراقبت زنان آسیب پذیر شهرستان قزوین ضمن اشاره به مطالب فوق در جمع دختران دانشجو دانشگاه فرهنگیان قزوین گفت: با رعایت برخی نکات بهداشتی میتوان به میزان زیادی از بروز عفونت های مجاری ادراری و مهبـلی جـلوگـیری بعمل آورد، تــرشحات طبیعی مهبل برای سلامت مهبل ضروری میباشد در مهبل باکتریهای غیر بیماری زای طبیعی وجود دارنـد کـه وجـودشـان از بـروز عفونتهای باکتریایی و قارچی ممانعت بعمل می آورد. ترشحات طبیعی مهبل شفاف و یا سفید، رقیق و یا غلیظ بوده اما بی بو و ایجاد سوزش و خارش نمیکند.

مولایی اضافه کرد: عفونتهای باکتریایی، قارچی، انگلی و عفونتهای ادراری معمولا در زنان شایع است علایم این بیماریها،  در عفونت قارچی (کلامیدیا)؛ با ترشحات سفید و پنیری شکل مهبل، تورم و درد در نواحی تناسلی، خارش شدید، مقاربت دردناک، در عفونت باکتریایی؛ با ترشحات سفید، خاکستری و زرد، بوی نامطبوع ماهی، خارش و سوزش، التهاب و تورم خفیف مهبل همراه است و در عفونت انگلی (تریکومونا)، خارش، سوزش و تورم شدید مهبل، ترشحات کف آلود خاکستری، زرد و یا سبز ، بوی نامطبوع ماهی، درد حین ادرار و یا مقاربت جنسی وجود دارد.

این کارشناس گفت: در عفونت مجاری ادرار، احساس سوزش حین ادرار، وجود خون در ادرار، ادرار با بوی تند و تیره رنگ، اضطرار فراوان برای ادرار کردن حتی زمانی که مثانه نیمه پر باشد، قطره قطره آمدن ادرار و تکرار ادرار مشاهده می شود.

نکات بهداشتی ویژه دختران و زنان

این کارشناس مامایی در ادامه به چند نکته بهداشتی اشاره کرد و گفت: زنان و دختران باید پس از ادرار کردن و اجابت مزاج همیشه از سمت جلو بطرف عقب خود را بشویند این کار از رانده شدن باکتریهای نواحی مقعد به مهبل جلوگیری میکند. در طی روز لباسهای زیر با جنس الیاف نخی به تن کنند و از پوشیدن لباسهای بدون تهویه مانند لباسهای نایلونی و ساخته شده ازسایر الیاف مصنوعی خودداری نموده تا آنجا که ممکن است شبها بدون لباس زیر بخوابند تا مهبل با جریان هوا در تماس باشد. از پوشیدن لباسهای تنگ مانند شلوار جین، جوراب شلواری و مایو به مدت طولانی اجتناب کرده، لباسهای گشاد و راحت به تن کنند.

وی افزود: بهتر است برای شستشوی لباسهای زیر خود از شوینده های غیر معطر و ملایم استفاده شده از وان آب داغ و جکوزی استفاده نشود، لباسهای زیر خود را حداقل هر دو روز در میان عوض کنند، حتما قبل و پس از آمیزش جنسی ادرار کنند. نوار بهداشتی (پد) را میبایست هر ۶-۴ ساعت یکبار (حداکثر ۸ ساعت) عوض کرد. پیش از گذاشتن پد نیز دستهای خود را با آب و صابون بشویند، از تامپون، نوارهای بهداشتی و دستمال توالت معطر استفاده نکنند، همیشه مهبل و اطراف آن را خشک و تمیز نگه دارند. رطوبت رشد میکروبها و قارچها را سرعت میبخشد. بطور منظم سطح خارجی مهبل را با آب ولرم شستشو دهند، برای شستن مهبل نیازی به استفاده از صابون نمی باشد.

مولایی اضافه کرد: حین استحمام از صابون و شامپوهای غیر معطر و ملایم استقاده کنند، از وان کف صابون نیز استفاده نشود، هیچگاه از لباسهای خیس و مرطوب استفاده نکنید، چنانچه لباسها خیس شد فورا عوض شود، هنگام شامپو کردن و آب کشیدن موها حین استحمام سر بسمت جلو خم شود تا شامپو با مهبل و ناحیه تناسلی تماس نیابد. همچنین پس از استحمام با یک حوله نرم ناحیه تناسلی را به ملایمت خشک شده، برای این کار میتوانید از سشوار (با درجه باد سرد ) نیز استفاده شود.

نگه نداشتن ادرار، نوشیدن آب فراوان در طی روز، کاهش استرس و کاهش وزن از دیگر نکات بهداشتی بود که ایشان به آنها اشاره کرد و همچنین گفت: مصرف روزانه ماست از بروز عفونتهای قارچی مهبل جلوگیری می کند و مصرف بی رویه و سر خود آنتی بیوتیکها میکروبهای مفید و طبیعی مهبل را از میان برده و زمینه ابتلا به عفونتهای قارچی را افزایش میدهد.

توجه به تغذیه و خواب کافی

این کارشناس در پایان اظهار داشت: غذاهای مقوی و خواب و استراحت کافی و رژیم غذایی متعادل و نوشیدن مقدار زیاد مایعات برای سلامت دستگاه تناسلی هم مفید است. 

گفتنی است این نشست در راستای اهداف هفته ملی سلامت بانوان ایران، با همکاری واحد سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس و دانشگاه فرهنگیان قزوین برای 100 تن از دانشجویان این دانشگاه برگزار شد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ