54.6 درصد افراد  استان قزوین فعالیت جسمانی کافي ندارند

بر اساس نتايج پيمايش «استپ» سال 1395 در جمعيت بالاي 18 سال کشور، 56.4 درصد جمعيت ایران، فعاليت بدنی کافی ندارند که شامل 46.8 درصد مردان و 63.9 درصد زنان است. در استان قزوین 54.6 درصد افراد، فعالیت جسمانی کافي ندارند.

دکتر ناهید یزدی، معاون فنی مرکز بهداشت استان قزوین این مطالب را در کارگاه شیوه زندگی سالم میانسالان بیان کرد و گفت: کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت،  متعهد شده اند که تا سال  2025،  بالغ بر 10 درصد افزایش در فعالیت بدنی داشته باشند. ایشان، چهار عامل خطر، شامل: كم تحركي، تغذيه ناسالم، مصرف الكل و دخانيات را از مهم تربن  علل ابتلا به چهار بيماري ديابت، فشار خون بالا، سرطان و بيماري هاي مزمن تنفسي و مرگ و مير ناشي از آنها دانست.

دکتر یزدی با اشاره به اینکه فعاليت بدني ناکافی از عوامل خطر جدی بيماری هاي غيرواگير و به ويژه بيماری های قلبی و عروقی است؛ گفت: شیوع کم تحرکی در همه کشورها در حال افزایش است و به طور متوسط بیش از نیمی از مردم جهان به مقدار کافی فعالیت بدنی ندارند.

ارزیابی رایگان میزان فعالیت جسمانی در مراکز خدمات جامع سلامت

نرگش شلویری، کارشناس مسؤول میانسالان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین هم با بیان اینکه در حال حاضر ارزیابی فعالیت جسمانی در مراکز خدمات جامع سلامت برای میانسالان(گروه سنی 30 تا 59 سال) به صورت رایگان انجام می شود و هدف برنامه ارتقای سطح فعالیت جسمانی در این گروه سنی است؛ گفت: این کارگاه برای ارتقای ارائه خدمات  فعالیت جسمانی میانسالان سالم و بیمار و توانمند سازی پزشکان برای تجویز نسخه ورزشی در مراکز خدمات جامع سلامت برگزار شد.

این کارشناس با بیان اینکه چون فعالیت بدنی منظم عامل موثری بر کاهش بیماری های مزمن، مانند: قلبی و عروقی، دیابت نوع 2، پُر فشاری خون و سرطان ها (به ویژه سرطان پستان و روده) بوده و سبب بهبود بهداشت روان، وضعیت اسکلتی و عضلانی، وضعیت خواب و کنترل وزن است، باید هم افراد سالم و هم افراد بیمار، تشویق به انجام فعالیت جسمانی در سطح مطلوب شوند.

به گفته شلویری، بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، فعالیت جسمانی مطلوب، روزانه 30 دقیقه با شدت متوسط به میزان پنج روز در هفته است.   

بيشتر