تولد نوزاد عجول در کوهستان های قزوین، داخل آمبولانس اورژانس

عصر روز 18 مرداد 1398 تکنسین های پایگاه اورژانس رجایی دشت (الموت غربی) به ماموریتی در مرکز خدمات جامع سلامت این شهر اعزام شدند. مأموریتی برای نجات جان مادر بارداری و جنینش که نزدیک زایمان، دچار پارگی کیسه آب شده و از درد بسیار بالایی رنج می برد. مأموریتی که تولد نوزاد عجول در آمبولانس را به دنبال داشت.

دکتر پیمان نامدار، رییس مرکز اورژانس 115 استان قزوین در رابطه با این خبر، گفت: به کمک فاطمه پورولی، مامای مرکز یاد شده و علی وردی  و رحمانی، تکنسین های اورژانس، اقدامات اولیه درمانی برای مادر باردار انجام شد. ایشان اضافه کرد که ابتدا تصمیم به اعزام بالگرد اورژانس گرفته شد ولی به دلیل شرایط جوّی نامناسب، انجام این کار مقدور نبود.

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان قزوین اظهار کرد: در نتیجه، مادار باردار با آمبولانس راهی قزوین شد که بعد از گذشت 20 دقیقه، نوزاد عجول، اجازه طی کردن بقیه مسافت را نداد و تکنسین ها مجبور به توقف آمبولانس و انجام عملیات زایمان شدند. وی افزود که نوزاد به یاری خداوند و با درایت نیروهای اورژانس و مهارت مامای همراه، سالم به دنیا آمد و اقدامات ثانویه برای نوزاد و مادر انجام شد.

دکتر نامدار با بیان اینکه تمامی آمبولانس ها مجهز به ست های زایمان هستند، گفت: اقدام به موقع تکنیسن ها، قابل تقدیر است، زیرا در غیر این صورت، امکان به خطر افتادن جان مادر و نوزاد وجود داشت. ایشان ادامه داد که حال عمومی مادر و نوزاد، رو به بهبود است و در مرکز آموزشی و درمانی کوثر در قزوین تحت نظر هستند.

بيشتر