حضور افراد خیّر، می تواند سرانه تخت بیمارستانی را کاهش دهد

1397/8/5 شنبه

روز سوم آبان 1397 اعضای هیأت مدیره مجمع خیّرین سلامت استان قزوین، میزبان دکتر داود محمدی و سیده حمیده زرآبادی، نمایندگان مردم شهرستان های قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی بودند.

در این برنامه، دکتر داود محمدی، گفت: اگر افراد خیّر در کنار ما باشند، می توان سرانه تخت بیمارستانی را کاهش داد تا مردم استان، کمتر در صف های درمانی باشند.

رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از موارد جلب اعتماد، بحث رادیوتراپی است، اظهار کرد: بسیاری از شهروندان ما متحمل مخارج سنگین و ایاب و ذهاب جهت درمان پرتو درمانی هستند و بنده این موضوع حساس را به صورت مکتوب در اختیار دکتر نوبخت، مشاور رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور داده ام. وی ادامه داد که البته  این امر نیازمند انسجام داخل استان نیز است.

دکتر محمدی با اشاره اینکه از طریق مجمع نمایندگان مجلس، موضوعات درمانی استان را پیگیری می کند و خوشبختانه اقدامات خوبی در حوزه بهداشت و درمان کشور، مانند: پیشگیری، درمان و راه اندازی نسخه های الکترونیک انجام شده است؛ گفت: اگر بتوانیم موارد گفته شده را مدیریت کنیم، شاهد صرفه جویی در وزارت بهداشت خواهیم شد و اعتبارات می تواند در درمان بیماران هزینه شود.

اهمیت دادن به خیرین سلامت و همراهی خیرین در توسعه بهداشتی

سیده حمیده زرآبادی هم گفت: تشکل های مردم نهاد به ویژه خیرین سلامت، اهمیت ویژه ای برای بنده دارند و از فعالیت دفتر مجمع خیرین سلامت، قدردانی می کنم.

 ایشان اظهار کرد که متأسفانه دلیل بالا بودن هزینه ها، افراد خیّر در بخش توسعه بهداشت و درمان کمتر ورود می کنند و امیدواریم سرعت بیشتری در بحث توسعه حوزه سلامت رشد یابد و مشکلات مردم حل شود.

این مقام مسؤول بیان کرد: اصل نیازسنجی، بسیار مهم است و می تواند گام مثبتی باشد. وی اضافه کرد که در بحث اعتماد، اگر اعتماد مردم از جریان های سیاسی ضعیف شود، جایگزین آن، تشکل های مردم نهاد است و اگر پایه ریزی اصولی نداشته باشیم، دچار معضلاتی می شویم که قابل جبران نخواهد بود.

زرآبادی تصریح کرد: باید جلب اعتماد عمومی مردم بیشتر شود، تا افراد خیرین با آگاهی بیشتر و اعتماد به دولت، در کنار آنان باشند.

رادیوتراپی، اولویت اول حوزه سلامت استان

دکتر منوچهر مهرام، رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز گفت: رایوتراپی، اولویت اول ما در استان قزوین است و مرکز رادیوتراپی به همت خیرین کلید خورد و در ادامه با منابع دولتی تا دو ماه آینده، ساختمان مرکز تکمیل خواهد شد و عدم اعتماد خیرین در استان نسبت به استان همجوار، باعث شده است کمتر در حوزه سلامت ورود کنند. خرید دستگاه رادیوتراپی مستلزم همراهی خیرین است، زیرا بالا بودن هزینه دستگاه، کار را برای دانشگاه سخت تر کرده است و امیدواریم به زودی این دستگاه خریداری و شاهد راه اندازی اولین مرکز پرتودرمانی در استان باشیم.

دکتر مهرام تصریح کرد: در سال گذشته نزدیک به یک هزار و 600 تن افراد مبتلا به سرطان را ثبت کرده ایم که قطعی نیست و تعداد افراد مبتلا به سرطان در حدود دو هزار تن تخمین زده می شود که مشکل رفت و آمد برای درمان و همچنین اسکان دارند.

ایشان با گفتن اینکه واجب ترین کار، تأسیس مرکز رادیوتراپی است که در حال انجام است، ادامه داد: یک طبقه از مرکز رادیوتراپی به عنوان بیمارسرا است و به صورت رایگان در اختیار بیمار گذاشته خواهد شد تا کار درمانش بدون استرس و دادن هزینه ای انجام شود، زیرا حداقل 40 روز، طول درمان بیمار است و تمرکز اول ما، بهره برداری از مرکز رادیوتراپی است که به امید خدا، به زودی شاهد افتتاح آن خواهیم بود.

دکتر مهرام گفت: استان به لحاظ توسعه بهداشتی درمانی، نسبت به دیگر استان های دیگر، از فقیرترین استان ها است. وی افزود که برنامه 40 تا 50 سال آینده مشخص است، بخشی از پروژه ها انجام شده و بخشی در حال انجام است و تعداد کمی است در حدود 10 درصد، هنوز شروع نشده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه پیش بینی ما بر این است که مردم، اصلی ترین نیازشان تا 40 سال آینده رفع می شود و انتظار ما جلب مشارکت خیرین در حیطه هایی که دولت مشکل دارد، است؛ گفت: در جاهایی هم نیازمند کمک مسوولین به افراد خیّر برای پیش بردن اهداف آنان هستیم، تا افراد نیکوکار بتوانند با کمترین دغدغه، در کنار ما برای پیشبرد کمک های درمانی باشند.

هدف دفتر خیّرین، کمک به حوزه سلامت

در این نشست، جلال امینی، مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان قزوین، ضمن خوش آمدگویی، مقدمه ای از نحوه تأسیس دفتر مجمع خیرین بیان کرد و گفت: دفتر خیرین سلامت در کنار دانشگاه علوم پزشکی قزوین است و هدفش کمک کردن به حوزه سلامت در ساخت و سازها و پروژه های نیازمند حضور افراد خیّر است.

امینی با اشاره به اینکه موانعی در انجام کار دفتر خیرین است که نیازمند ورود مقامات استانی به خصوص استاندار و نمایندگان مجلس شورای اسلامی است؛ گفت: این کار ضمن برداشتن موانع، می تواند باعث شود تا افراد خیّر بتوانند فعالیت خود را به نحو احسن انجام دهند.

خیّرین، همچنان نیازمند توجه مسؤولان

دکتر محمدحسن شلویری، رییس مجمع خیرین سلامت در خصوص پروژه هایی که در این چند سال أخیر، خیرین ورود کردند؛ گفت: اقدامات خوبی در طول این چند سال توسط خیرین در استان قزوین انجام شده است و با همت خیرین و همراهی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، ساختمان مرکز رادیوتراپی -که بزرگترین دغدغه استان است- در مرحله پایانی کار است.

وی عنوان کرد که اگر مسوولین و دیگر افراد خیّر در کنار ما باشند، می توانیم با تکمیل و خرید دستگاه رادیوتراپی، تا پایان سال آن را بهره برداری کنیم.

دکتر شلویری در مورد تشکیل شورای بانوان خیّر در مجمع خیرین سلامت در اردیبهشت ماه 1397 اظهار کرد: دکتر مهرنوش هندسی، رییس شورای بانوان خیّر است و فعالیت های خوبی در زمینه پیشگیری، کارگروه ها و شرکت در نمایشگاه های استان -که اثرگذار بود-، انجام شده است.

رییس مجمع خیرین سلامت استان گفت: درخواست ما از مسوولین استان این است که نگاه ویژه ای در امر سلامت داشته باشند و این امر نیازمند حضور همه مردم و نگاه ویژه مسوولین و همچنین افراد خیّر است که در کنار ما باشند تا بتوانیم مشکلات را مرتفع کنیم تا حدودی از دغدغه مردم در درمان بیماران کاسته شود.

شایان ذکر است دفتر مجمع خیرین سلامت استان، زیر نظر مجمع خیرین سلامت کشور است که در سال 1386 به طور رسمی در سراسر کشور راه اندازی شد و اهداف آن کمک به درمان بیماران، ساخت و سازها و پروژه های درمانی در کنار دانشگاه علوم پزشکی است و اعضا و هیأت مدیره دارد که رییس مجمع خیرین سلامت استان، دکتر محمد حسن شلویری و جلال امینی به عنوان مدیر عامل مجمع خیرین است و دکتر مهدی یوسفی، دکتر سید مجتبی سیدصادقی، دکتر مجید بهرامی، مهندس سید محمد کاظم مجابی،حسین صلح جو، ابوالفضل اصفهانی، حسین گروسی، جعفر زاجکانی، سیدمحمد تقی تقوی و ابوالقاسم معمارپور به عنوان اعضای هیأت مدیره و همچنین خانم دکنر مهرنوش هندسی به عنوان رییس شورای بانوان و سید حسن موسوی به عنوان دبیر مجمع خیرین سلامت انجام وظیفه می کنند.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر