افتتاح هفتمین مرکز تکامل کودکان کشور در دانشگاه علوم پزشکی قزوین

1397/11/18 پنجشنبه

به گفته دکتر ناهید یزدی، معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، برنامه غربالگری اختلالات تکامل کودکان توسط این معاونت از سال 1392 بطور مستمر تاکنون در سطح استان قزوین (در مرکز خدمات سلامت، پایگاه های سلامت و خانه‌های بهداشت)  با استفاده از پرسشنامه های استاندارد ‌تکامل بطور فیزیکی و الکترونیکی در گروه های سنی مختلف، در حال اجراست.

وی عنوان کرد که نتیجه اجرای این برنامه، کشف کودکان دارای تأخیر یا اختلال تکامل است که به دفتر کودکان این معاونت مستقر در مرکز آموزشی - درمانی قدس ارجاع داده می شوند که ارجا به نورولوژیست کودکان معین تکامل کودکان (دکتر پیرزاده) یا سایر حوزه ها ( روانپزشک، اطفال و غدد) برای انجام بررسی های بیشتر و در نهایت، ارجاع به تیم توانبخشی ( کاردرمانگر، گفتار درمانی و ناشنوایی سنجی) ادامه روند کار است.

دکتر یزدی، گفت: با توجه به لزوم دسترسی مراجعین به کلیه واحدهای تشخیص و درمان اختلالات تکاملی در یک مکان و هم افزایی اقدامات، معاونت بهداشتی دانشگاه برنامه ریزی لازم برای راه اندازی مرکز تکامل کودکان در مرکز آموزشی - درمانی  قدس را انجام داد.

بنا به اظهار معاون فنی مرکز بهداشت استان قزوین، به این منظور با اعزام مداح علی و رضایی، کارشناسان حوزه بهداشت و دکتر رضایی، متخصص اطفال، برای شرکت در دوره تکمیلی تکامل کودکان در دانشگاه تبریز و تأمین اعتبار بالغ بر 800 میلیون ریال برای خریداری تجهیزات (مرکز کار درمانی، اتاق های انجام تست بیلی، اتاق معاینه پزشک و اتاق بازی درمانی) و پیگیری خریداری این تجهیزات توسط مرکز بهداشت شهید بلندیان و انتقال به مرکز آموزشی - درمانی قدس با مساعدت ویژه رئیس و مدیر مرکز در اختصاص پنج اتاق در فضای اداری و طبقه فوقانی  اورژانس مرکز، هفتمین مرکز تکامل کودکان راه اندازی شد. وی ادامه داد که یک دستگاه  شنوایی سنجی به ارزش  350 میلیون ریال،  توسط خیّر محترم، قیصور خلخالی، به این مرکز  اهدا شد.

دکتر یزدی، تیم فعلی مرکز را شامل: نورولوژیست کودکان، متخصص اطفال دوره دیده تکامل کودکان، کارشناسان کاردرمانی، گفتار درمانی، تست بیلی، بازی درمانی و همکاری واحد شنوایی سنجی مرکز عنوان کرد.

گفتنی است، افتتاح این پروژه در دهه فجر سال 1397 به دعوت معاونت بهداشتی از مسؤولان استان و دانشگاه، با حضور دکتر منوچهر مهرام، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین، حجت الاسلام مرتضوی، مسؤول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه، صدیقه ربیعی ، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین، معاونان دانشگاه، رؤسای  مراکز آموزشی – درمانی و بیمارستان های دانشگاه و مدیران  سایر حوزه های دانشگاه برگزار شد و دکتر مهرام، از تمامی کسانی که برای راه اندازی این مرکز تلاش کردند، قدر‌دانی کرد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر