توسط مرکز بهداشت شهرستان قزوین

غربالگری، شناسایی و تقسیم بندی بیماران مبتلا به بیماری کرونا انجام می شود

1398/12/24 شنبه

 دکتر علیرضا مهرعلیان، رییس مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین، در جریان بازدید دکتر پیمان نامدار، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین از واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های این مرکز؛ گفت: کارشناسان این واحد با استفاده از سیستم غربالگری، شناسایی و تقسیم بندی بیماران مبتلا به بیماری کرونا، با تمام توان در حال نبرد با پیشرفت این بیماری هستند و تمام هم و غم آنان حفظ سلامتی مردم است.

رییس مرکز بهداشت شهرستان قزوین با بیان اینکه که این طرح با هدف پوشش حدود ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به کرونا در مراکز خدمات جامع سلامت در قالب سطح یک و دو اجرا می شود؛ گفت: البته بیماران در مراکز بهداشت، بستری نخواهند شد.

وی با اظهار کرد اینکه به طور معمول، فقط حدود ۲۰ درصد از مراجعان اولیه نیاز به بستری پیدا می کنند و تعدادی از بیماران که شرایط حاد و نیاز به بستری دارند، به بیمارستان های مرجع معرفی می شوند و با تحت نظر گرفتن آنان توسط متخصص عفونی، در صورت تایید موارد مثبت، در چرخه پیگیری بیماران مبتلا قرار می گیرند؛ گفت: سایر بیماران، تحت مراقبت و قرنطینه خانگی با نظارت سیستم بهداشتی قرار می گیرند.

پیگیری سلامت بیماران مبتلا به کرونا یا مشکوک به آن پس از مرخص شدن از بیمارستان

به گفته مسؤول سلامت شهرستان قزوین، در بخش دیگری از این سیستم، وضعیت سلامتی بیماران مبتلا به کرونا(مثبت اعلام شده)، یا مشکوک به آن و اعضای خانواده های آنان،  پس از مرخص شدن از بیمارستان، رصد می شود.

وی با بیان اینکه طبق این سیستم، وضعیت سلامتی بیماران مبتلا به کرونای مثبت و اعضای خانواده های آنان، تا 14 روز پس از ترخیص، توسط کارشناسان ستادی این واحد رصد می شود؛ گفت: وضعیت سلامتی بیماران مشکوک به کرونا و اعضای خانواده های آنان نیز پس از خودارزیابی در سامانه salamat.gov.ir  توسط مراقبان سلامت در مراکز خدمات جامع سلامت رصد می شود.

قدردانی سرپرست دانشگاه از تلاشگران عرصه مبارزه با بیماری ها

دکتر پیمان نامدار، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز پیگیری وضعیت سلامت بیماران بهبود یافته ترخیص شده یا ارجاع موارد مشکوک توسط کارشناسان بهداشتی و مراکز خدمات جامع سلامت را بسیار جالب ارزیابی کرد و رصد وضعیت سلامتی بیماران مذکور به صورت تلفنی، یا حتی در صورت لزوم حضوری، توسط کارشناسان مراکز بهداشتی، در این شرایط همه گیری را بسیار حایز اهمیت برشمرد.

دکتر نامدار، هشدار داد که افزایش مراجعه مردم به بیمارستان ها باعث می شود بیمارانی که واقعا نیاز به درمان دارند، شاید نتوانند پاسخ و رسیدگی مناسبی دریافت کنند و از طرف دیگر، عده ای زیادی که اصلا نیازی به مراجعه به بیمارستان نداشتند، مسیر طولانی را طی کنند یا اینکه با حضور در فضای بیمارستان، احتمال ابتلای آنان به کرونا شدت بگیرد

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر