اخبار

در دانشگاه علوم پزشکی قزوین؛

نتایج بررسی بیماری ها یا پیامدهای سلامت، در اختیار محققان و مدیران قرار می گیرد

1397/5/18 پنجشنبه

دکتر اردشیر علیزاده شهریور، مسؤول واحد ثبت بیماریها و پیامدهای سلامت دانشگاه علوم پزشکی قزوین، گفت: این واحد بستری است تا یک بیماری (مثل سرطان) یا یک پیامد سلامت (مثل فعالیت بدنی و چاقی) از نظر حوزه‌هایی، مثل: علوم پایه، بهداشت و درمان، بررسی شده و نتایجش با رویکردی کاملاً علمی در اختیار محققان و مدیران قرار گیرد.

ایشان با گفتن اینکه این واحد تحقیقی در حوزه ستاد معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی قزوین، مستقر است و در موردی مانند چاقی -که از اولویت های وزارت بهداشت است- برای کنترل و جلوگیری، حوزه بهداشت در امر غربال‌گری، تن سنجی اولیه، مشاوره تغذیه و آموزش‌های مختلف وارد می‌شود؛ اظهار کرد: حوزه درمان به ‌دنبال بیماری‌های به‌وجود آورنده چاقی (متابولیک و غدد) و درمان آن و حوزه علوم پایه هم به‌ دنبال دخالت ارث و مسائل ژنتیکی آن، وارد این مطالعه می‌شود.

این مقام مسؤول با اشاره به اینکه این گروه‌های درگیر با حفظ حقوق معنوی و مادی خود، با کمک هم، به‌ یقین، موفق به کنترل و پیشگیری چاقی و عوارض آن خواهند شد؛ تصریح کرد: این هم‌افزایی و همکاری، در قالب واحد ثبت بیماری‌ها و پیامدهای سلامت انجام می‌شود.

دکتر علیزاده شهریور، با بیان اینکه این امیدواری در سطح وزارت و دانشگاه وجود دارد تا مداخلات سلامت محور با کمک تمام حوزه‌های دانشگاه با همکاری و هماهنگی بیشتری انجام شود؛ گفت: امید است یکایک افراد جامعه از این برنامه به ‌صورت کاملاً ملموس بهره‌مند شوند. وی ادامه داد که منتظر خبرهای خوب از ما در حوزه سلامت باشید.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ