اخبار

برگزاری کارگاه استانی «پدافند غیرعامل در منابع فیزیکی حوزه سلامت»

1398/8/16 پنجشنبه

روز 14 آبان 1398 و در سومین روز از هفته بزرگداشت پدافند غیرعامل، کارگاه استانی «پدافند غیرعامل در منابع فیزیکی حوزه سلامت» در سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد.

در این کارگاه، مهندس وحید خورشیدی، مدیر منابع فیزیکی و طرح های عمرانی ساختمانی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در تعریف پدافند غیرعامل گفت: پدافند غیرعامل، مجموعه اقداماتی است که موجب افزایش بازدارندگی و کاهش آسیب پذیری و تداوم فعالیت های ضروری و ارتقای پایداری و مدیریت بحران در مقابل تهدیدات دشمن می شود.

مهندس خورشیدی، تهدید را در دو شکل؛ طبیعی (بر اثر عوامل طبیعی، مثل: سیل و زلزله) و مصنوعی، که خود شامل: تهدیدات مصنوعی غیرعمدی، که در آن انسان به صورت غیرعمدی دخیل است؛ مثل انفجار، آتش سوزی و تصادف و تهدیدات مصنوعی، که حاصل جنگ و درگیری بین انسان ها است، بیان کرد.

ایشان در ادامه، هدف از اجرای طرح های پدافند غیرعامل را کاستن از آسیب به نیروی انسانی، تأسیسات و تجهیزات حیاتی، حساس و مهم کشور و انجام خدمات و فعالیت های مهم و حیاتی کشور، با وجود تهدیدهای دشمن عنوان کرد.

مدیر منابع فیزیکی و طرح های عمرانی ساختمانی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، با اشاره به شدت گرفتن تحریم ها از سال 94 و 95 در کشور، به لزوم تدوین ضوابط پدافند غیرعامل در فضاهای ساختمانی تاکید کرد و گفت: بر این مبنا، وزارت مسکن، مبحث 21 را که شامل دستورالعمل و مقرراتی در تمام ابعاد ساختمانی است، با همکاری سازمان پدافند غیرعامل تدوین کرد.

گفتنی است، در این کارگاه که با حضور مدیران و کارشناسان مرتبط دانشگاه برگزار شد، علی فخار سلیمانی، مدیر مرکز هدایت عملیات بحران دانشگاه، میرزاتقی، سهرابی، علیجانی و کرمی، مهندسان دفتر فنی دانشگاه؛ مطالبی در زمینه فضاهای أمن و پناهگاه ها، ملاحظات سازه ای، مصالح ساختمانی، برق ایمن و تأسیسات مکانیکی بیان کردند.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ