اخبار

خدمات غربالگری بیماری های ژنتیکی در شهرستان قزوین بررسی شد

1399/12/5 سه‌شنبه

به گفته لیلا آشوری، کارشناس برنامه ژنتیک اجتماعی مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین در دومین نشست کمیته ژنتیک مرکز بهداشت شهرستان قزوین، خدمات غربالگری بیماری های ژنتیکی، شامل: غربالگری مادرزادی بیماری فنیل کتونوری  در نوزادان، غربالگری ژنتیکی زمان ازدواج و غربالگری مشکلات کروموزمی ( تریزومی ها، افزایش یک کروموزوم اضافه در سلول ) در بارداری مورد بررسی قرار گرفت.

36 تن بیمار مبتلا به فنیل کتونوری تحت مراقبت قرار گرفتند

آشوری، از تحت مراقبت قرار گرفتن  36 فرد مبتلا به بیماری فنیل کتونوری در شهرستان قزوین خبر داد و گفت: این بیماری ژنتیکی مادرزادی با نمونه گیری خون از پاشنه  پای نوزاد در 3 تا 5  روز پس از تولد  تشخیص داده  می شود و مراجعه به موقع خانواده ها برای انجام این تست به منظور تشخیص و درمان به موقع این بیماری حائز اهمیت است. وی افزود که افراد بیمار تا پایان عمر باید تحت رژیم غذایی خاص و گاهی درمان دارویی باشند و طبق زمان بندی مشخص آزمایش خون انجام دهند.

31 درصد بیماری های ژنتیک در زمان ازدواج شناسایی شد

به گفته این کارشناس، از دیگر مباحث مطرح شده در این کمیته، برنامه غربالگری ژنتیک در زمان ازدواج بود که برای تمام زوجینی که برای انجام خدمات ازدواج به مرکز بهداشت مراجعه می کنند انجام می شود و در این مرحله، تمام زوجینی که بیماری های ژنتیک در خود یا خانواده داشته باشند، بررسی می شوند و افرادی که پرسشنامه مثبت داشته باشند، به پزشک ژنتیک، ارجاع می شوند. وی ادامه داد که در 11 ماه سپری شده از سال 99، برای هفت هزار و 870 زوج از نظر بیماری های ژنتیک زمان ازدواج غربالگری شده اند که 31 درصد آنان مثبت بوده و به پزشک ژنتیک ارجاع شدند.

کارشناس برنامه ژنتیک مرکز بهداشت شهرستان قزوین اظهار کرد: 112 زوج تالاسمی مینور نیز مورد غربالگری قرار گرفته اند و هدف از مراقبت این زوج ها در برنامه ژنتیک، پیشگیری از بروز بتاتالاسمی ماژور در بارداری ها است.

آشوری، هزینه های بالای آزمایشات ژنتیک، دیر مراجعه کردن مادران باردار، همکاری نکردن زوجین در زمان ازدواج برای تکمیل درمان و انجام آزمایشات را از مشکلات مطرح شده در این طرح بیان کرد.

نشست کمیته خدمات غربالگری ژنتیک اجتماعی روز چهارم اسفند 99، با حضور دکتر اکبر یوسفی، معاون مرکز بهداشت شهرستان قزوین، منیر السادات سجادی، کارشناس مسؤول واحد گسترش و کارشناسان ستادی و واحد بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین برگزار شد.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ