كوچك يا بزرگ كردن بخش :.

کیست مویی، بیماری شایع دوران جوانی

گفتگو، رمضان شهسواری. کیست مویی( سینوس پایلونیدال)، به علت باقی مانده مو در بافت همبندی ایجاد می شود که در حدود 95 درصد موارد، در قسمت پایین ستون فقرات، روی استخوان دنبالچه و در موارد نادر، در ناف و زیر بغل یا بین دو سینه قرار دارد. سن بروز نیز در دوره نوجوانی و اوایل جوانی (دهه دوم و سوم زندگی) می باشد.

دکتر علی طارمیها، متخصص جراحی عمومی و سوختگی، که در کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی دانشگاه به مداوای بیماران می پردازد، ضمن بیان مطالب فوق گفت: این بیماری در هر دو جنس مرد و زن مشاهده می شود که البته در مردها شایع تر است.

به گفته این پزشک متخصص، علایم بیماری به صورت درد، تورم و ترشح بین باسن، روی استخوان دنبالچه می باشد که در مواردی که ترشحات نمی توانند خارج شوند به صورت توده متورم دردناک می باشد و کیست مویی نامیده می شود. وی افزود: در صورتی که آبسه مذکور تخلیه شود، به صورت ترشحات چرکی همراه با خونابه، باعث لکه شدن لباس زیر می شود.

دکتر طارمیها در مورد روش های درمانی این بیماری اظهار کرد: درمان این بیماری، انجام عمل جراحی است که به روش های گوناگون انجام می گیرد. ایشان با گفتن اینکه در بیشتر جراحی ها، تمام سینوس و بافت های آلوده و چرکی برداشته می شود، سپس می توان زخم را به حال خود رها کرد تا به تدریج پُر شده و بهبود یافته یا آن زخم را به صورت اولیه بخیه کرد؛ اظهار کرد: بهترین درمان در حال حاضر، استفاده از روش جراحی ترمیمی و ترمیم به وسیله فلب عضلانی می باشد.

پزشک متخصص جراحی عمومی و سوختگی، شاغل در کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی دانشگاه، به اینگونه بیماران توصیه کرد در صورت بروز علایم بیماری، به درمانگاه های جراحی عمومی مراجعه کرده و از خوردن داروهای بدون تجویز پزشک و یا دستکاری سینوس، به طور جدّی خودداری کنند.

گفتنی است، با توجه به اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور و ایجاد و گسترش خدمات تخصصی و فوق تخصصی در درمانگاه های کلینیک های ویژه مستقر در بیمارستان های تابعه دانشگاه، بیماران می توانند همه روزه صبح از ساعت هشت صبح تا 12 ظهر و بعد از ظهر از ساعت 16 تا 20 با پرداخت هزینه اندک، به پزشکان متخصص و فوق تخصص مراجعه کنند.


آدرس سایت دانشگاه علوم پزشکی قزوین

www.qums.ac.ir

بيشتر