• ساعت : ۰۰:۰۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۳/۰۷ 
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین:
عوامل رفتاری و مرتبط با شیوه زندگی، افراد را در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به فشار خون بالا قرار می دهند

مهرانه اعتمادی پور، کارشناس مبارزه با بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین، هشدار داد که عوامل رفتاری و مرتبط با شیوه زندگی، افراد را در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به فشار خون بالا قرار می دهند و این عوامل، شامل: مصرف زیاد نمک«سدیم» اضافه وزن، نداشتن تحرک کافی و نیز مصرف دخانیات است.

این کارشناس گفت: با تغییرات ساده در روش زندگی خود، مانند: داشتن رژیم غذایی مناسب و فعاليت بدني منظم، می‌توان از افزایش فشار خون پيشگيري كرد و همچنین با كنترل فشار خون مي‌توان از بروز عوارض آن جلوگیری کرد. وی افزود در صورتی که با رعایت رژيم غذايي سالم و فعاليت بدني، فشار خون بالا کنترل نشود و بالا بماند، طبق تجويز پزشك، مصرف دارو، ضروري است.

به گفته کارشناس مبارزه با بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت شهرستان قزوین، کاهش چربی و نمک رژیم غذایی، نه تنها به کاهش فشار خون کمک می­کند، بلکه باعث کاهش احتمال بروز بسیاری از بیماری­ها از جمله بيماري قلبي  و عروقي و ديابت می­شود.

اعتمادی پور تصریح کرد: نمك، عامل اصلي افزايش فشار خون است، و کاهش آن در  رژيم غذايي، از افزایش فشار خون و سكته مغزی به‌ طور قابل توجهی پيشگيري مي‌کند.

وی با اذعان به اینکه فشار خون طبیعی، کمتر از 120.80 میلی متر جیوه است و فشار خون بالا، بیشتر از 140.90 میلی متر جیوه است؛ گفت: فشار خون بالا، شرایطی است که بطور دائم در شریان بالا قرار دارد و معمولا" هیچ علامتی ندارد.             

 

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.15.0
    V6.0.15.0