• ساعت : ۰۸:۲۶
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۵/۰۲ 
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین:
كمك های اولیه در مارگزیدگی، تاثیر به سزایی در كاهش مرگ و میر دارد

جواد خالقی، کارشناس آموزش و ارتقای سلامت مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین گفت: با گرم شدن هوا، مارگزیدگی در طبیعت و مناطق روستایی افزایش یافته و بر این مبنا، آموزش مقابله با این خطر، لازم و ضروری است. وی افزود که کمک های اولیه در مارگزیدگی تاثیر به سزایی در کاهش مرگ و میر دارد.

به گفته خالقی، در چنین مواقعی، پس از ارزیابی محل حادثه و استفاده از لباس و کفش مناسب، در صورت برخورد با فرد مار گزیده، باید فرد آسیب دیده را برای جلوگیری از مارگزیدگی مجدد، از محل حادثه دور کرد و البته برای جلوگیری از مرگ و میر، بهتر است کمک های اولیه تا حین رساندن فرد آسیب دیده به اولین مرکز بهداشتی و درمانی و اورژانس صورت گیرد. وی تأکید کرد که حفظ خونسردی و آرام کردن فرد مارگزیده، بسیار مهم است.

 

عضو آسیب دیده، بی حرکت و پایین تر از سطح قلب

این کارشناس بیان کرد که به عنوان اولین اقدام، اشیایی از قبیل: ساعت، النگو، انگشتر و کفش از بدن فرد جدا شود و محل گزیدگی با آب و صابون، شُست و شو، و عضو آسیب دیده، با آتل بی حرکت شود و البته پایین تر از سطح قلب قرار گیرد.

خالقی با بیان اینکه این عمل از سرعت انتشار سم در عروق لنفاوی و سیاهرگ های سطحی، کم می کند، افزود: بالای محل گزش با یک نوار یا پارچه بسته شود و در صورت در دسترس نبودن بست مناسب، تا زمان فراهم کردن آن، ناحیه بالای محل مارگزیدگی با فشار دست محکم گرفته شود.

 

ضروری بودن خروج سم از بدن

کارشناس آموزش و ارتقای سلامت مرکز بهداشت شهرستان قزوین گفت: خروج سم از بدن ضروری است، به همین منظور، مکیدن محل گزش، در صورتی که لثه و دهان شخص مکنده، کاملا سالم باشد و اثری از زخم یا آلودگی دیگر نداشته باشد، باید صورت گیرد. وی ادامه داد که هرگز نباید از« تورنیکه» یا« گارو» براي بستن بالاي زخم استفاده کرد؛ زیرا سرخرگ ها بسته خواهد شد و بافت هاي دورتر از محل گزش آسیب خواهد دید؛ پس بهتر است از باند محدود کننده و پهن استفاده شود و یک مداد یا انگشت، زیر آن قرار گیرد و فقط موجب بستن سیاهرگ ها شود؛ زیرا سیاهرگ ها خون را به قلب می برند و از آنجا سم در تمام بدن انتشار می یابد.

خالقی بیان کرد: هنگام تزریق سرم، زمانی که تورم ظاهر شده است، نباید از بست استفاده کرد و تاکید کرد: خروج سم در صورتی باید انجام شود که فاصله فرد آسیب دیده تا مرکز درمانی، بیش از یک ساعت باشد و البته بیش از ۳۰ دقیقه از گزش نگذشته باشد. وی ادامه داد که طول مدت مکیدن محل زخم از ۲۰ دقیقه بیشتر طول نکشد.

 این کارشناس سلامت اظهار کرد که اگر سم به چشم فرد وارد شده باشد، باید آن را با آب ساده یا شیر، شُست و مجروح را فورا به اورژانس یا بیمارستان رساند.

 

اجتناب از برش و دستکاری محل گزیده شده

کارشناس آموزش و ارتقای سلامت مرکز بهداشت شهرستان قزوین با تاکید بر اینکه از بُرش و دستکاری محل گزیدگی باید اجتناب کرد، افزود: بی شک مارگزیدگی همراه با درد است و برای کاهش درد، استفاده از مصرف مشروبات الکلی و تجویز مُرفین، باید اکیداً خودداری شود، پس برای تسکین درد می توان از مُسکّن های ساده، مانند استامینوفن استفاده کرد.

خالقی با بیان اینکه توجه به علائم نارسایی ریوی، کلیوی و قلبی، الزامی است، گفت: استفاده از سرما درمانی با کمپرس آب سرد در محل مارگزیدگی، مطلقا ممنوع است و مجروح را باید در اسرع وقت به بیمارستان انتقال داد. وی اشاره کرد که با به کار بستن کمک هاي اولیه، قبل و در حین رساندن فرد گزیده شده به پزشک، می توان احتمال خطر مرگ را کاهش داد.

این کارشناس توصیه کرد در صورت کُشتن ماري که شخص را گزیده است، براي تشخیص نوع گونه و سم، لاشه مار به همراه بیمار به بیمارستان منتقل شود. وی افزود باید توجه داشت که مارها تا مدتی پس از کشته شدن می توانند رفلکس گزش داشته باشند؛ پس رعایت احتیاط نسبت به مار مرده لازم است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.15.0
    V6.0.15.0