• ساعت : ۰۹:۵۵
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۵/۰۳ 
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین:
رعایت نكاتی در زمینه پیشگیری، از عقرب گزیدگی بسیار موثر است

عقرب گزیدگی از مهم ترین آسیب هایی است که زندگی انسان‌ها را به ویژه در مناطق گرمسیری به خطر می‌اندازد؛ ولی در فصل گرما و شیوع عقرب گزیدگی، می توان با رعایت نکاتی در این زمینه، از این آسیب دیدگی، پیشگیری بسیار موثری داشت.

این موضوع را جواد خالقی، کارشناس آموزش و ارتقای سلامت مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین، بیان کرد و گفت: باید سوراخ‌ها، درزها و شکاف‌های موجود در دیوار ساختمان را با سیمان، گچ و کاه‌گل بست و چوب، سنگ، علوفه و نخاله‌های ساختمانی در منزل و اطراف خانه تلنبار نشود. وی اضافه کرد که بهتر است این موارد در صورت نیاز نداشتن، به خارج از منزل مسکونی منتقل شود و یا اینکه حداقل هر شش ماه یک بار، آن ها را جا به جا و سطح زمین و محل جدید، به مواد نفتی آغشته شود.

 

شکاف های ساختمان و مصالح و نخاله ها، مخفی گاه عقرب

این کارشناس اظهار کرد در صورتی که سطح زمین حیاط مسکونی، خاکی است، باید آب پاشی کرد و سپس، با مصالح ساختمانی، کاملاً «صیقلی» پوشانده شود، یا در صورت امکان، آن را به باغچه سبزي و گل تبدیل کرد. وی ادامه داد که تمام شکاف ها و سوراخ هاي دیوار که فاقد دید هستند، با مخلوط گل رُس و آهک، مسدود، و یا سطح دیوارها صاف شود.

خالقی گفت: خاك انباشته شده در حیاط مسکونی، باید هر سال یک بار، زیر و رو، یا در باغچه، پخش، و سپس غلطک زده شود. وی اضافه کرد که خاکی که خارج از منزل برای استفاده کاهگل پشت بام یا درون اتاق ها و یا باغچه آورده شده است، از احتمال وجود عقرب، بازرسی شود.

حاشیه روستا و شهرها، اغلب، زیستگاه عقرب هاست

کارشناس آموزش و ارتقای سلامت با اشاره به اینکه اغلب، زیستگاه عقرب ها در حاشیه زمین های روستاها و شهرها است، گفت: قبل از هرگونه ساخت و ساز و آلودگی این مکان ها باید به این افراد اطلاع رسانی و روش هاي پاکسازي نیز به آنان آموزش داده شود. وی افزود که علف و چمن مخلوط با گل و لای حاصل از لايروبی جوي ها، نهرها و سنگ چین هاي اطراف مزارع «به منظور مرزبندي و جداسازي زمین ها» فضاي متخلخل و مناسبی را برای زیست، پنهان شدن یا تولید مثل عقرب به وجود می آورد؛ پس  توصیه می شود که از استراحت کردن در کنار این محل ها، به ویژه شب هنگام که ممکن است موجب گزش افراد شود، پرهیز کرد.

 

خطر در پیاده روی شبانه و با پای برهنه برای کودکان                   

این کارشناس با اشاره به اینکه تحرک عقرب ها به ویژه در اوایل شب زیاد است، توصیه کرد که کودکان با پاي برهنه یا دمپایی که احتمال خطر گزش عقرب ها است، راه نروند.

وی تصریح کرد کارگران و کشاورزان در  هنگام کار کردن در شب از کفش هاي ساق دار یا چکمه استفاده کنند و قبل از پوشیدن لباس‌ها (جوراب، چادر و شلوار) و یا کفش‌ها، آن‌ها را از نظر وجود عقرب احتمالی بررسی کنند. کارشناس آموزش و ارتقای سلامت مرکز بهداشت  شهرستان قزوین، ادامه داد که بهتر است برای جابجا کردن مصالح ساختمانی، الوار و چوب از دستکش استفاده شود و در موقع جابجایی لوازم و اشیاء در منازل و انبارها به طور کامل احتیاط شود.

خالقی  با بیان اینکه بین تختخواب و دیوار حداقل، 30 سانتی‌متر فاصله وجود داشته باشد، اظهار کرد: هنگام خواب از تختخواب هاي پایه بلند فلزي (لوله اي گالوانیزه) استفاده شود و همچنین، وسایل خواب قبل از استفاده بازرسی و تکان داده شود. وی افزود که اگر از تختخواب هاي پایه چوبی استفاده می شود، پایه هاي آن را داخل ظرفی صاف با دیواره بلند قرار داده شود و تخت و وسایل خواب، مانند: بالش، تشک و پشه بند با دیوار یا شاخ و برگ و تنه درختان هیچ گونه تماسی نداشته باشد.

 

نشستن یا خوابیدن روی زمین در شب در مسافرت ها، ممنوع

این کارشناس بیان کرد: در مسافرت ها از نشستن یا خوابیدن روي زمین به خصوص در اوایل شب خودداري شود و در بازگشت به منازل با احتیاط، وسایل و لوازمی مانند: پتو و زیرانداز جمع آوری شود. وی اضافه کرد که از توقف در جاده هاي بیابانی و نشستن روي خاك هاي انباشته شده که به منظور هدایت آب هاي ناشی از بارندگی به زیر پل ها است و همچنین، خاك ریزهاي کنار ریل راه آهن خودداري شود.

این کارشناس بهداشتی اذعان کرد خانه ها نور کافی داشته باشند و فضاي حیاط، سرویس بهداشتی و آشپزخانه در طول شب به ویژه در مناطق روستایی پُرخطر روشن باشد. وی افزود که اگر عقرب روي بدن قرار گرفت، سعی شود بدون واهمه و ترس و یا با استفاده از یک ابزار آن را برداریم و از له کردن آن روي بدن به جد خودداري شود.

 

مرغ ها یکی از مهمترین شکارچیان عقرب ها

خالقی با بیان اینکه مرغ ها یکی از مهم ترین شکارچیان عقرب ها هستند، گفت: این پرندگان پس از گرفتن عقرب ها با نوك خود، با سرعت زیاد و فرکانس بالا نوك خود را تکان می دهند یا به زمین می زنند و توان هرگونه واکنش عقرب را  می گیرند و بعد از تکه تکه کردن بدن جانور، آن را می خورند.

وی همچنین خارپشت ها یا جوجه تیغی ها، مارمولک ها، سوسمارها و حشره خوارهاي موش مانندی که پوزه هاي باریک و دراز دارند، جانوارن کم خطر و  مفیدي دانست که برخی از آن ها به زندگی در اماکن مسکونی شهري و روستایی سازش دارند، زاد و ولد می کنند و شکارچیان توانایی هستند که از حشرات و عنکبوت ها تغذیه می کنند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.15.0
    V6.0.15.0