• ساعت : ۱۴:۴۲
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۶/۱۶ 
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین:
تغذیه سالم از سبد غذایی خانوار نشأت می گیرد

سپیده مهدیخانی، مسؤول واحد تغذیه مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین، گفت: تغذیه سالم از سبد غذایی خانوار نشأت می گیرد؛ پس آموزش به اعضای خانوار در این زمینه می تواند اثرگذار باشد.

مهدیخانی به داشتن الگوی تغذیه صحیح از چاقی اشاره کرد، گفت: مصرف زیاد قند و شکر، شربت ها و نوشیدنی های شیرین، باعث سرطان، بیماری های قلبی و عروقی، اضافه وزن، چاقی و دیابت و پوسیدگی دندان می شود. وی با اذعان به اینکه بسیاری از مواد غذایی که مصرف می شوند، دارای شکر افزوده هستند که برای افزایش طعم به محصولات کارخانه ای یا خانگی افزوده می شود؛ گفت: مهم ترین منابع شکرافزوده، نوشابه های گازدار، ماءالشعیر، آب  میوه های صنعتی، شیر کاکائو، بستنی، انواع بیسکویت، کیک، شیرینی و شکلات ها هستند.

این مقام مسؤول با اشاره به اینکه عادت کردن ذائقه به مواد شیرین به طور معمول از دوران کودکی شروع می شود، گفت: این عادت در کودکان می تواند موجب چاقی و زمینه ساز ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی، عروقی و سایر بیماری های غیرواگیر در آینده شود.

مهدیخانی گفت: استفاده از شیرمادر نیز می تواند موجب پیشگیری از چاقی در دوران کودکی و در نتیجه بزرگسالی شود. وی افزود که شیر مادر، اعجاز خداوند است و می تواند  موجب ارتقای سطح ایمنی کودک شود.

گفتنی است، وی این سخنان را در در نشست آموزشی با موضوع تغذیه سالم و مضرات چاقی، ویژه کادر پوشاک والاپوش تهران، روز ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ در محل کارگاه بیان کرد.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.15.0
    V6.0.15.0