• ساعت : ۱۳:۴۴
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۶/۲۷ 
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین:
نیش زنبور عسل را باید بلافاصله از محل گزش بیرون آورد

به گفته جواد خالقی، کارشناس آموزش و ارتقای سلامت مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین، نیش زنبور عسل را باید بلافاصله از محل گزش بیرون آورد؛ زیرا این نیش به کیسه حاوي سم زنبور متصل است و تا مدتی پس از گزش، با انقباضات خود، به تزریق سم در بدن فرد ادامه می دهد.

وی گفت: براي این کار می توان از ناخن ها، موچین، پنس یا وسایل مشابه استفاده کرد و براي جلوگیري از عفونت باکتریایی پوست، محل گزش را با آب و صابون شُست.

این کارشناس، زنبورگزیدگی را از رایج ترین گزیدگی ها در بين حشرات دانست و گفت: مشاهده سوراخ محل نیش، مشاهده خود نیش در محل گزش؛ وجود خارش، درد، سوزش، قرمزي یا تورم در محل گزش؛ بروز علائم مسمومیت، مانند: کاهش فشار خون و بروز کهیر از علائم و نشانه هاي زنبورگزیدگی است.

خالقی، اظهار کرد: کمک هاي اولیه در زنبورگزیدگی بسیاري از گزش هاي ساده در یک بیمار غیرحساس به نیش زنبور، همان مراقبت هاي اولیه در منزل است.

 

قرار دادن یخ به طور مستقیم روي پوست بدن، ممنوع

وی با بیان اینکه کمپرس آب سرد ،باعث کاهش درد، تورم و قرمزي محل گزش می شود، گفت: در صورت استفاده از یخ، براي جلوگیري از سرمازدگی، نباید یخ را به طور مستقیم روي پوست بدن قرار داد؛ بلکه می توان مقداري یخ را در درون پارچه یا کیسه نایلون ریخت و روي محل گزش قرار داد و هر چند دقیقه یک بار آن را جا به جا کرد.

کارشناس آموزش و ارتقای سلامت مرکز بهداشت شهرستان قزوین، بیان کرد که در صورت نیاز می توان از یک آنتی هیستامین، مانند: دیفن هیدرامین براي رفع خارش و از استامینوفن براي کاهش درد استفاده کرد. وی اضافه کرد: قرار دادن خمیر درست شده از جوش شیرین و آب، در محل گزش، ممکن است به کاهش درد کمک کند.

 

درمان به موقع، مانع واکنش هاي حساسیتی

وی هشدار داد: در صورت مشاهده علائمی که دلالت بر شدید بودن واکنش هاي حساسیتی دارند، مانند: کهیر منتشر بدن، تنگی نفس، کاهش فشار خون، خس خس سینه، کبودي لب ها، باید فرد آسیب دیده را هرچه سریع تر به نزدیک ترین مرکز درمانی «اورژانس» منتقل کرد.

خالقی با بیان اینکه هیچ پادزهر اختصاصی براي سم زنبور وجود ندارد و درمان نیز به شدت علائم بیمار بستگی دارد، گفت: قسمت اصلی درمان، مقابله با واکنش هاي حساسیتی ناشی از گزش است و اگر درمان به موقع صورت گیرد، در بسیاري از موارد واکنش هاي حساسیتی کنترل خواهند شد.

 

پرهیز از دستکاری کندوی زنبور

به گفته این کارشناس، افرادي که قبلا به نیش زنبور واکنش شدید حساسیتی نشان داده اند، باید از این حشره اجتناب کنند؛ به ویژه به مناطقی که کندوي زنبور وجود دارد، نزدیک نشوند.

این کارشناس با اشاره به اینکه بهترین روش ها برای جلوگیري از زنبورگزیدگی، ممکن است که مؤثر باشد، گفت: به هیج عنوان کندوي زنبورها را دستکاري نکنند، زیرا این کار ممکن است باعث تحریک آنها شود.

 

وی با گفتن اینکه هنگام کار با وسایل موتوري، مانند: ماشین چمن زنی باید مراقب گزش زنبور بود؛ زیرا این وسایل نیز باعث تحریک حشرات می شوند؛ افزود: هنگام گردش در مناطقی از طبیعت، که حشرات زیاد وجود دارند، بهتر است از پیراهن هاي آستین بلند و شلوار بلند استفاده کرد.  

خالقی گفت: از مصرف عطرهاي بسیار خوشبو و قوي و ریختن مواد غذایی شیرین روز زمین، مانند: نوشابه، باید اجتناب کرد؛ زیرا تمام این موارد باعث جذب زنبورها می شوند. وی ادامه داد که در صورت مشاهده زنبور در نزدیکی خود، بهتر است به جاي از بین بردن حشره با وسایلی مانند مگس کش، موقت آن منطقه را ترك کنید.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.15.0
    V6.0.15.0