• ساعت : ۱۱:۵۵
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۸/۰۷ 
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین:
یكی از مهمترین كارها در درمان بیماری آنفلوآنزا، استراحت است

— به گفته اعظم شهبازخانیا، کارشناس آموزش و ارتقای سلامت مرکز بهداشت شهید بلندیان، یکی از مهم­ترین درمان­های آنفلوآنزا استراحت است. وی توصیه کرد که افراد مبتلا به این ویروس بهتر است پنج روز تا یک هفته استراحت کنند. و استفاده از ماسک، شستن دست­ها، فاصله­گذاری اجتماعی و خود­مراقبتی به­خصوص در افراد دارای بیماری زمینه­ای تاثیر چشم­گیری در کاهش ابتلا دارد.

— این کارشناس بیان کرد: در حال حاضر بیماری آنفلوآنزا که در کشور شیوع پیدا کرده همان سویه های قدیمی H1N1  و H3N2 است. که در دو سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت شیوه­نامه­های بهداشتی توسط مردم ویروس، زیاد نمود پیدا نکرد، اما با کاهش رعایت شیوه­نامه­ها و افزایش برخورد سیستم ایمنی با ویروس بیماری خودش را نشان داده است.

— به گفته وی، تب، سرفه، بدن درد شدید، در بعضی موارد علائم گوارشی همچون استفراغ، از علائم بروز آنفلوآنزا است. و تب به­صورت ناگهانی همراه با بی­حالی شدید ظاهر می­شود. که در مجموع خطرات آنفلوآنزا نسبت به کرونا کمتر و طول دوره کوتاه­تر است.

—

— شش کار اساسی در کنترل این بیماری

— کارشناس آموزش و ارتقای سلامت، شش کار اساسی در کنترل و پیشگیری از انتقال و انتشار بیماری های تنفسی را اعلام کرد که از جمله: استفاده از ماسک یکبار مصرف پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و یا عطسه کردن، شستشوی مداوم و مکرر دست­ها (بهتر است شستشو با آب و صابون و به طریق صحیح انجام گیرد.)، نوشیدن آب و مایعات کافی و استراحت کردن، استفاده از داروهای ضد ویروسی در صورتی که سیستم ایمنی آسیب پذیری داشته باشد و بنا به تشخیص و تجویز پزشک، عدم استفاده خودسرانه داروهای آنتی­بیوتیک (این داروها بر روی سرماخوردگی و آنفلوانزا و بیماری­های ویروسی تاثیری ندارند.)، و از حضور در اماکن عمومی و تجمعات خوداری شود.

— شهبازخانیا با بیان اینکه ایمنی ناشی از واکسن در خصوص کرونا بعد از گذشت شش ماه کاهش می­باید تاکید کرد: توصیه می­شود افرادی که شش ماه از تزریق نوبت قبلی واکسن خود گذشته است برای تزریق دُز یاد آور اقدام کنند.

—

— کرونا به تدریج مانند آنفلوآنزا خواهد شد

— وی با اشاره به اینکه تجربه در خصوص کرونا، کم، و در حدود دو سه سال اخیر است و نمی­توان از آینده ویروس پیش بینی قطعی کرد گفت: کرونا به تدریج مانند آنفلوآنزا خواهد شد بطوری که نیاز به واکسن یک­بار در سال واکسن کافی می­شود، و معمولا بیماری­های ویروسی اینگونه است که از حالت پاندمی خارج و به صورت محلی و کشوری و منطقه­ای در می­آید.

— این کارشناس بهداشتی هفت راه اساسی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری آنفلوانزا و سایر بیماری­های واگیر شدید تنفسی را چنین عنوان کرد: دریافت واکسن سالیانه آنفلوانزا بالاخص اگر در گروه های حساس و آسیب پذیر و در معرض خطر قرار دارید، و یا از افرادی که مبتلا به بیماری( واگیر) هستند (رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از تماس غیرضروری)، اجتناب شود و از تماس دست ها (قبل از شستشو و ضد­عفونی کردن آن­ها) با چشم­ها، دهان و بینی پرهیز شود، زیرا ممکن است از طریق عوامل بیماری­زا وارد بدن شود.

— وی تمیزکردن و گندزدایی کردن مداوم و مکرر وسایل و سطوح مشترک در خانه بالاخص زمانی که فرد بیماری در خانه حضور دارد، ضروری شستشوی مداوم و مکرر دست ها (با آب و صابون و یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده)، تهویه مناسب و مطلوب هوای محل زندگی و اسکان را ضروری دانست و گفت: از تماس بدون حفاظت با پرندگان و سایر حیوانات و بالاخص لاشه پرندگان و حیوانات تلف شده، پرهیز شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.15.0
    V6.0.15.0