• ساعت : ۱۰:۲۳
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۸/۰۹ 
ویتامینD برای حفظ سلامت استخوان، در تمام سنین ضروری است

 به گفته مسؤول کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین، ویتامین D، یک ویتامین محلول در چربی می باشد که متابولیت فعال آن 25 هیدروکسی ویتامینD نام دارد. چرخش مقادیر کافی این متابولیت در گردش خون جهت حفظ سلامت استخوان ها و  بهبود عملکرد سیستم ایمنی، گنادها، عضلات و غیره در تمام سنین و نژادها ضروری می باشد.

 سپیده مهدیخانی با گفتن این مطلب اظهار کرد: به طور کلی کمبود ویتامین "D" در سراسر جهان از شیوع بالایی برخوردار است. که از عوارض کاهش سطح 25 هیدروکسی ویتامین D می توان به خطر بروز بیماریهایی مانند: سرطان، دیابت نوع یک، استئوپروز و اختلالات خود ایمنی اشاره کرد. و منابع غذایی حاوی ویتامین D  بسیار محدود هستند از جمله ماهی سالمون و یا طور مرتب مورد استفاده قرار نمی گیرند مانند دل و قلوه. وی افزود که استفاده مستقیم از نور آفتاب نیز به دلیل مسائلی همچون پوشش بانوان، استفاده از کرم های ضد آفتاب و آلودگی هوا، سبب سنتز مقادیر کافی ویتامین D نمی شود.

 

 کمبود ویتامین دی در نوجوانان 14 تا 20 ساله، 76 درصد

این کارشناس تغذیه اظهار کرد که نتایج دومين بررسي ملي وضعيت ريزمُغذّي ها كه در هفت گروه سني، شامل: كودكان 15 تا 23 ماهه، كودكان شش ساله، نوجوانان 14 تا 20 ساله، بزرگسالان  45 تا 60 ساله و بانوان باردار پنج ماهه و بالاتر، که در سال 1391 انچام شد و استان های کشور در 11 اقليم قرار گرفت؛ حاكي از آن است كه كمبود ويتامين D در نوجوانان 14 تا20 ساله كشور در حدود 76 درصد است.

مهدیخانی گفت: نتایج بر اساس اقلیم گزارش شد و استان هاي زنجان، قزوين، قم و مركزي، تحت عنوان اقلیم 9 مورد مطالعه قرار گرفتند که شيوع كمبود این ویتامین در دختران، بيشتر از پسران است و مطالعات نمونه آزمایشی مكمل ياري مگادوز ويتامين D كه در استان يزد انجام شده است، اثربخشي اين مداخلات را بر بهبود سطح سرمي ويتامينD در دختران اين گروه سني نشان داده است.

وی گفت: بر مبناي گزارش های اثربخشي اين برنامه، مكمل ياري با ويتامينD در دوز 50 هزار واحدي به تعداد 9 عدد، ماهانه يك بار، بر اساس توصيه كميته مشورتي پيشگيري و كنترل كمبود ويتامين D در دانش آموزان دختر و پسر متوسطه اول و دوم، راهكار كوتاه مدت كنترل مشكل در نظر گرفته شده است.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.15.0
    V6.0.15.0