• ساعت : ۱۴:۱۹
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۸/۱۶ 
با شناخت بیماری عفونی سل، از خطر ابتلا به آن جلوگیری كنیم

بیماری سل یکی از مهمترین بيماری های عفونی قرن حاضر مي باشد که توانایی درگير نمودن کليه اندام های بدن را دارد. ولی ريه ها بيشتر به سل مبتلا می شوند. با شناخت بیماری عفونی سل، از خطر ابتلا به آن جلوگیری کنیم

کارشناس پیشگیری از بیماری های شبکه بهداشت و درمان شهرستان بویین زهرا با بیان این مطلب، گفت: شايع ترين علامت ابتلا به اين شكل از بيماری (سل ريوی)، سرفه پايدار به مدت دو هفته يا بيشتر است كه معمولا همراه خلط می باشد و ممكن است با ساير علايم تنفسی (نظير تنگی نفس، درد قفسه سينه يا پشت و خلط خونی) و یا علایم عمومی و مشترک (مانند تب، كاهش اشتها، كاهش وزن، بی حالی، تعريق شبانه، خستگی زودرس و ضعف عمومی) همراه باشد.

علی صادقیان با اذعان به این موضوع که میکروب سل به صورت ذرات ریز وارد هوا شده و منتقل می شود، گفت: اين ذرات در صورتی که فرد مبتلا به سل ريوی باشد توسط سرفه، عطسه، صحبت، خنده و يا فرياد، ايجاد و در هوا پخش می شوند، زمانی که فرد سالم در هوای آلوده به این ذرات میکروبی تنفس کند، ميکروب سل وارد ريه شده و اين ميكروب خود را در عرض ۴۸ ساعت به نقاط مختلف بدن می رساند. وی ادامه داد که در افرادی با سیستم ایمنی مطلوب، با وجود آلودگی به میکروب سل، بدن دفاع كرده و اجازه گسترش و فعاليت را به ميكروب سل نمی دهد.

این کارشناس بهداشتی، با بیان این مطلب که انتقال میکروب سل از فرد بیمار به اطرافیان به سه عامل؛ میزان و شدت واگیر بودن بیماری سل فرد، محيطي که تماس در آن اتفاق می افتد و مدت زمان تماس، بستگی دارد، خاطر نشان کرد: افرادی که به مدت طولانی در تماس نزدیک با بیماران مسلول واگیر می باشند بيشترين ميزان خطر ابتلاء به سل را دارا هستند.

وی با اذعان به اینکه تماس نزدیک بیمار معمولاً با اعضای خانواده، هم اطاقی، دوستان و همکاران رخ می دهد و اين افراد به دليل تماس با ميکروب سل، در معرض خطر ابتلاء به عفونت سل می باشند؛ گفت: مکان های پُر ازدحام، کوچک، سربسته، کم نور، بدون تهویه مناسب و مرطوب، بهترین شرایط را برای تسهيل انتقال عفونت ايجاد می کنند و البته تابش مستقیم آفتاب در عرض ۵ دقیقه باسیل سل را از بین می برد.

کارشناس پیشگیری از بیماری های شبکه بهداشت و درمان شهرستان بویین زهرا اظهار کرد: علایم بیماری سل، شامل: احساس خستگي، بی اشتهايی، كاهش وزن، ضعف عمومی، تعريق شبانه بخصوص در نيمه فوقانی بدن، قاعدگی نامنظم يا تب های خفيف به مدت چند هفته تا چند ماه است و اين علائم و نشانه ها اغلب در زمان فعاليت كاری شديد يا استرس های هيجانی، شدیدتر خواهد شد.

صادقیان با اشاره به اینکه نمونه گیری و آزمایش بیماری سل، در کلیه مراکز خدمات جامع سلامت و خانه های بهداشت به صورت رایگان در حال انجام است؛ تصریح کرد: در سل ریوی، اغلب خلط ایجاد می شود و اگر در آزمایش ميکروسکوپی خلط بيمار، ميکروب سل مشاهده شد، به آن سل ريوی خلط مثبت و اگر ميکروب سل مشاهده نشود به آن سل ريوی خلط منفی می گويند. وی افزود که اگر طبق نظر پزشک، فرد، مبتلا به سل تشخیص داده شود، طول دوره درمان بیماری، حداقل شش ماه است و نیاز است که روند درمان، طبق نظر پزشک معالج، بطور کامل رعایت شود.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.15.0
    V6.0.15.0