• ساعت : ۱۴:۳۳
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۹/۰۱ 
کارشناس مرکز بهداشت استان قزوین:
خفگی با گاز مونوكسیدكربن، قابل پیشگیری است

مونوکسید کربن (CO)، گازی بی رنگ و بی بو است و بیشتر افراد، در ابتدا، منتشر شدن آن را احساس نمی کنند. عمده ترین منبع تولید این گاز، سوخت ناقص نفت و گاز است. اما اصولا در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی به ویژه در محیط های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است، تولید شود.

کارشناس مسؤول امور کاهش و مدیریت خطر بلایا و حوادث مرکز بهداشت استان قزوین در این رابطه گفت: امسال نیز با آغاز فصل سرما در استان قزوین خبرهای تلخی از مرگ و مسمومیّت افراد بر اثر استشمام گاز مونوکسیدکربن شنیده می شود، این در حالیست که با رعایت نکات ایمنی می توان از بروز مسمومیت و مرگ های ناشی از آن به راحتی پیشگیری کرد.

به گفته مهندس حمید گلناری، تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما تقریباً ۲۵۰ برابر بیش از اکسیژن است، پس با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق به سرعت باعث ایجاد مسمومیّت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می کند که به علت بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط، تا زمان ایجاد علائم مسمومیّت شدید مورد توجه واقع نشود.

این مقام مسؤول با بیان اینکه مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن برای گروه های آسیب پذیر از قبیل نوزادان، مادران باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی و بیماران قلبی، بسیار خطرناک است و حتی تنفّس مقدار کمی از این گاز می تواند به سلامت آنان آسیب برساند، افزود: از جمله مهمترین منابع تولید این گاز را می توان به استفاده از وسایل ناایمن و غیر استاندارد برای گرمایش و یا نداشتن دودکش تخلیه گازهای آلوده در اینگونه وسایل و نیز مسدود بودن مسیر دودکش اشاره کرد.

بنا به اظهار این کارشناس، موارد دیگری، مانند: ناایمن بودن اجاق گاز، آبگرمکن، چراغ‌های گازی خوراک پزی، دیزل های تولید برق خانگی در زمان قطع برق، بخاری گازی، شومینه و حتی روشن بودن خودرو در محیط بسته پارکینگ خانه نیز به عنوان برخی دیگر از عوامل انتشار این گاز هستند. وی ادامه داد: وسایلی همچون بخاری هیزمی و شومینه و احتراق چوب و ذغال نیز از عوامل تولید مونوکسید کربن هستند که بر اثر سوختن ناقص و وجود نداشتن تهویه مناسب هوا، سبب مسمومیت افراد می‌شوند.

کارشناس مسؤول امور کاهش و مدیریت خطر بلایا و حوادث مرکز بهداشت استان قزوین، گفت: یکی از مشکلات مربوط به خفگی یا مسمومیت ناشی از انتشار گاز مونوکسیدکربن، مربوط به لانه سازی پرندگان کوچک از قبیل گنجشک و پرستو در داخل کلاهک خروج دود بخاری ها و وسایل گرمایش است؛ پس قبل از استفاده از وسایل گرمایش، باید کلیه مسیرهای خروج دود و سالم بودن آنها کنترل شوند. وی افزودکه در بعضی پارکینگ های مسقف، واحد مسکونی نیز ساخته شده است که از درز پنجره ها و «در» آن ها،  گاز مونوکسیدکربن می تواند نفوذ کند.

مهندس گلناری، با بیان اینکه در محیط های سربسته، مانند اتاق، آپارتمان و چادر مسافرتی و داخل خودروی روشن و متوقف، به ویژه زمانی که راه های خروج هوا و تهویه آن بسته شده باشد، خطر مسمومیت با گاز به شدت افزایش می‌یابد، تصریح کرد: باید امن ترین شیوه گرمایش خانه و محیط کار را انتخاب کرد و در صورتی که قصد دارید از وسایل گرمایشی گازی استفاده کنید، برای نصب از افراد کارشناس بهره بگیرید.

وی بیان کرد که لازم است از وجود تهویه ایمن و استاندارد، دودکش از جنس بدنه و کلاهک اِچ (H) مورد تایید، مطمئن شویم و مسیر خروج دودکش، هرگز با قرار دادن در ظرف آب مسدود نشوند.

 

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    6.0.15.0
    V6.0.15.0