• ساعت : ۰۹:۱۹
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۹/۲۹ 
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین
با نكات ساده‌ در فصول سرد، می توان از بروز آسیب های احتمالی، پیشگیری كرد

به گفته مهندس کامبیز غفاری، مسؤول امور کاهش بلایا و حوادث مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین، در فصول سرد سال با رعایت نکات بسیار ساده  می توان از بروز آسیب های احتمالی که ممکن است موجب خسارات جانی ومالی گردد پیشگیری کرد.

 مهندس غفاری با بیان این خبر، به افراد توصیه کرد: هنگام استفاده از وسایل گرمایشی اعم از انواع بخاری‌های گازی، نفتی، شومینه، آبگرمکن، پکیج استفاده می شود،  هرگز راه‌های ورودی هوا به داخل خانه یا مغازه را بسته نشود و مسیر مناسبی را برای ورود اکسیژن و هوای تازه به محیط داخل در نظر بگیرند. و این اقدام به‌خصوص در خانه‌هایی که از پنجره‌های دو جداره استفاده می‌کنند، بسیار ضروری است.

وی با اشاره به اینکه قبل از نصب بخاری، از باز بودن مسیر دودکش‌های داخل دیوار باید اطمینان حاصل کرد افزود: پکیج، مقدار زیادی اکسیژن مصرف می‌کند و درصورت تأمین نشدن هوای مناسب، به سرعت محیط را با کاهش اکسیژن مواجه می‌کند؛  پس، بهتر است این وسیله در خارج از محیط منزل بطور مثال در بالکن یا محلی که مستقیم به فضای آزاد راه دارد، نصب شود.

مهندس غفاری ادامه داد به این منظور می‌توان از سطح پشت بام یک وزنه‌ی کوچک را با ریسمان به داخل دودکش فرستاده و اگر تا انتها به طرف پایین آمد نشان‌دهنده‌ باز بودن مسیر است. و دودکش‌های داخل دیوار از جنس سیمانی بوده و باید تا انتها بالا رفته باشد و از سطح پشت بام نیز 80 سانتی متر بالاتر رفته باشد و در انتها کلاهک H نصب شود.

 

مکش مناسب برای دودکش ها

این مسؤول تصریح کرد : بهتر است از مکش مناسب در دودکش‌ها اطمینان حاصل شود. و بهترین نشانه برای کارکرد صحیح دودکش‌ها، این است که بدنه‌ آن‌ها در هنگام روش بودن بخاری، همواره داغ باشد. و سرد بودن دودکش بخاری، زمانی که روشن است و یا زرد و نارنجی بودن شعله بخاری از نشانه‌های تولید گاز خطرناک مونوکسیدکربن و انتشار آن در محیط داخل خانه یا محل کار است.

وی تصریح کرد در داخل واحد مسکونی و برای وسایل گرمایشی و شعله‌دار، فقط از دودکش‌های ورق سفیدگالوانیزه استفاده شود.  و این دودکش‌ها مقاومت فیزیکی بیشتری دارند و به خوبی داخل هم چفت و بست می‌شوند اما دودکش‌های متفرقه مانند: آلومینیومی، آکاردئونی، فنری، این خاصیت را ندارند و به مرور دچار نقص شده شا و گاز مونوکسیدکربن را به داخل محیط منتشر می‌کنند. و ضمن اینکه به دلیل خاصیت ارتجاعی، دودکش‌های فنری به سهولت از محل اتصال خود خارج می‌شوند و به مرور منافذ ریزی در آنها پدیدار می‌شود که می‌تواند باعث انتشار آلاینده‌ها در محیط شود.

 

نصب دودکش‌ها، به حالت عمود یا قائم

مسؤول امور کاهش بلایا و حوادث مرکز بهداشت شهرستان قزوین اظهار کرد: بهترین وضعیت برای نصب دودکش‌ها، حالت عمود یا قائم است که در این حالت آلاینده‌ها به سهولت خارج می‌شوند. هر وسیله گرمایشی و شعله‌دار نیاز به یک دودکش مجزا دارد و از به‌کاربردن دودکش‌های مشترک برای دو یا چند وسیله، و از تغییر دادن اندازه دهانه خروجی دودکش‌ها خودداری کنند.

مهندس غفاری در ادامه بیان کرد  از قرار دادن انتهای دودکش‌ها در داخل سطل آب خودداری شود زیرا این گاز در آب حل نشده و تنها باعث مسدود شدن مسیر خروجی آن می شود و گاز از به طرق دیگری خارج و وارد فضای داخلی محیط می‌شود.

وی در پایان گفت: وجود دستگاه‌های هشدار دهنده‌ی گاز مونوکسیدکربن در محیط تا حد بسیار زیادی می‌تواند به کاهش خطرات و حوادث ناشی از این گاز کمک کند.

 

 

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    6.0.20.0
    V6.0.20.0