• ساعت : ۱۵:۰۳
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۱۰/۱۸ 
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین:
یكی از راه حل های درمان اولیه افراد دچار گاز كرفتگی، خارج كردن بیمار از محل گاز گرفتگی است

مسؤول امور کاهش بلایا و حوادث مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین گفت: یکی از راه حل های درمان اولیه افرادی که دچار گاز کرفتگی، می شوند، خارج کردن بیمار از محل گاز گرفتگی و ترجیحا قرار دادن وی در هوای آزاد، اکسیژن تراپی به میزان پنج تا 10 لیتر در دقیقه با ماسک صورت، گرم نگه داشتن بیمار، در صورت میزان و عمق تنفس فرد کمتر از حد معمولی است استفاده از آمپول وریدی، و در صورت لزوم احیا قلبی، ریوی است.

مهندس غفاری خاطر نشان کرد: راهکارهای پرستاری، حفظ سلامت فرد کمک کننده در اولویت است و هنگام ورود به صحنه، فرد باید از ماسک استفاده کند. و جهت اقدامات بعدی درمان، فرد را به اولین مراکز پزشکی برسانند.

به گفته مهندس کامبیز غفاری، علائم بالینی مسمومیت با منواکسید، مانند: سردرد، ضعف عضلانی، طپش قلب، گیجی، تیرگی، تغییر رنگ مخاط لب و پوست به رنگ گیلاسی، بالا رفتن ضربان قلب، افزایش تعداد تنفس،  استفراغ، گشادی مردمک و در نهایت کُما که نشانه ای از مسمومیت کُشنده است.

وی عنوان کرد حوادث ناشی از گاز گرفتگی از آن حوادثی است که تنها با کمی دقت می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد و یا با، اندکی بی‌احتیاطی می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری را به‌همراه داشته باشد. پس بنابراین توصیه می شود که قبل از نصب بخاری و یا هر وسایلی گازی و گرمایشی که از گاز مورد استفاده قرار می گیرد اطمینان حاصل کنند تا بتوان از بروز حوادث جبران ناپذیر پیشگیری کرد.

 

 

امتیاز :  ۱.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    6.0.20.0
    V6.0.20.0