• ساعت : ۱۲:۲۸
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۱۱/۱۰ 
  • کد خبر : ۲۸۵۶۸
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین:
والدین، با دقت به رفتارهای كودك خود توجه كنند

برای تربیت سازنده فرزندان، مهارت‌هایی وجود دارد که با استفاده ار آن‌ها در روند مراقبت از کودکان، می‌توان نقش اساسی در رشد آنان ‌ داشت. پس بنابر این، والدین باید با دقت به رفتارهای کودک خود توجه کنند.

 

این مطالب را مهسا امامیه، مسؤول و کارشناس ارشد سلامت روان مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین عنوان کرد و گفت: بسیاری از والدین، توجه کمی به آنچه که در خانه اتفاق می‌افتد دارند و به همین علت، ممکن است مشکلات را بیشتر و مهم‌تر، و یا برعکس، کمتر و کم اهمیت‌تر از آنچه که هست، ارزیابی کنند.

 

وی اظهار کرد: برای مثال: کودکان، گاهی اوقات، به‌‌ویژه، در زمان خستگی، بیماری و یا تغییرات محیط، نق می‌زنند. اگر والدین، خود خسته و ناراحت باشند، ممکن است این مشکل را خیلی بزرگ جلوه دهند. گاهی هم کودک به طور مرتب با همسالان خود دعوا می‌کند، ولی والدین بی‌توجهی می‌کنند، آن را طبیعی می‌دانند و هیچ اقدامی نمی‌کنند.

 

این کارشناس تصریح کرد که با توجه داشتن به رفتارها و یادداشت کردن آن‌ها و اینکه چند بار در روز اتفاق می‌افتد، بهتر می‌توان فهمید که آیا کودک مشکل دارد؟ و آیا نحوه برخورد والدین برای حل مشکل، مفید است، یا خیر؟

 

چگونه می‌شود رابطه بهتری با فرزندان داشت؟

کارشناس برنامه سلامت روان مرکز بهداشت شهرستان قزوین، گفت: والدین می‌توانند اوقات خوبی را با فرزندشان داشته باشند  ولی بهطور معمول، والدین زمان بسیار کمی را با فرزندشان می‌گذرانند و بیشتر مواقعی که به ظاهر با بچه‌ها هستند، اغلب به فعالیت دیگری مشغول هستند.

 

وی اذعان کرد که بهتر است در طول روز و به‌طور مکرر، والدین زمان‌هایی را با کودک خود بگذرانند. زمان‌های کوتاه، برای مثال: یک تا 10 دقیقه، مفیدتر است. یا برای مثال: وقتی که کودک به والدین مراجعه می‌کند تا چیزی بپرسد و یا چیزی می‌خواهد، بهترین زمان برای توجه به اوست.

 

والدین با کودکان خود صحبت کنند

این کارشناس بهداشتی اظهار کرد: وقتی که کودک به والدین مراجعه می‌کند، آنان در مورد چیزهایی که فرزندانشان به آن علاقه دارد، با او صحبت کنند؛ زیرا صحبت کردن با کودک، به او کمک می‌کند که سخن گفتن را یاد بگیرد، مهارت‌های اجتماعی و گفتگو کردن را بیاموزد و اعتماد به نفس وی افزایش می‌یابد.

 

امامیه خاطر نشان کرد: والدین، احساسات خود را به کودک خود نشان دهند و فرزند خود را بغل کنند، لمس کنند، در آغوش بگیرند و ببوسند؛ زیرا این کارها به کودکان کمک می‌کند که از مورد توجه بودن و مورد محبت واقع شدن، احساس آرامش کنند و رابطه عاطفی آنان با والدین، محکم‌تر خواهد شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.1.8.0
    V6.1.8.0