• ساعت : ۰۸:۵۷
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۱۱/۱۴ 
  • کد خبر : ۲۸۶۴۲
پزشک مرکز بهداشت شهرستان قزوین:
بیماری سل می‌تواند ارگان‌های مختلفی را درگیر كند

مسؤول مبارزه با بیماری واگیر مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین با بیان اینکه بیماری سل می‌تواند ارگان‌های مختلفی را درگیر کند و این مطلب که کارگران برخی از شرکت‌ها به واسطه فعالیت‌های شغلی در معرض ابتلا به این بیماری هستند، گفت: یکی از بیماری‌هایی که در حال حاضر در بین افراد بروز پیدا می‌کند، سل است و خطرناک‌ترین نوع آن سل ریوی است.

 

دکتر مینا فلسفی، گفت: آزمایش توبرکولین برای تشخیص بیماری سل نهفته انجام می‌شود که قابلیت تعیین آلودگی با تماس فرد با میکروب سل را دارد و بر همین اساس با هماهنگی مسؤول واحد بهداشت حرفه‌ای، این مرکز با مدیرعامل شرکت مارلیک سان قزوین، برای 120 تَن از کارگران آن شرکت، که مواجه مستقیم با سیلیس داشته‌اند، تست PPD  انجام شد.

 

این پزشک، هدف از این برنامه را تشخیص زودهنگام بروز سل ریوی اسمیر مثبت و تشخیص عفونت سل نهفته در مشاغل مختلف در معاینات دوره‌ای طب کار دانست و اذعان کرد: اِشتغال در برخی از مشاغل به عنوان یک ریسک فاکتور برای بیماری سل محسوب می‌شود.

 

دکتر فلسفی، اشاره کرد که طی چهار روز کاری، تست‌PPD  برای کارگرانی که در معرض خطر ابتلا به بیماری سل در شرکت مذکور فعالیت دارند، توسط  علی جوادی، کارشناس سل واحد بیماری‌های واگیر این مرکز انجام شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.1.8.0
    V6.1.8.0