• ساعت : ۱۵:۴۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۱۱/۲۵ 
  • کد خبر : ۲۸۹۱۱
پزشک مرکز بهداشت شهرستان قزوین:
بیماری سرطان، می‌تواند در هر نقطه از بدن انسان شروع شود

مسؤول بیماری غیرواگیر مرکزبهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین گفت: بیماری سرطان می‌تواند بهطور تقریبی در هر نقطه از بدن انسان شروع شود. همچنین تقسیم بیهدف و سریع سلول‌های سرطانی، در هر نقطه از بدن که باشد، به تدریج، توده یا تومور را تشکیل می‌دهد.

دکتر لیلا مسگری، گفت: سلول‌های سرطانی بعد از یک دوره مشخص از بین نمی‌روند، بلکه بدون هدف خاصی رشد می‌کنند. وی افزود که به مجموعه این توده سلولی و علائم و عوارض آن‌ها، بیماری سرطان گفته می‌شود.

 این پزشک حوزه بهداشت، درباره نحوه ایجاد و انتشار سرطان‌ها بیان کرد: برای ایجاد یک سرطان، وجود عوامل و شرایط چهارگانه‌ای است که می‌توان به عامل سرطان‌زا، زمان یا دوره‌ای که انسان باید با مواد سرطان‌زا تماس داشته باشد و یا شدت لازم، بهطور مثال تعداد سیگاری که روزانه مصرف می‌شود و مقدار اشعه آفتابی که به پوست می‌تابد؛ و یا زمینه شخصی، مانند حساسیت افراد، اشاره کرد.

دکتر مسگری، علایم خطر سرطان را شامل: زخم (عدم بهبودی، تغییر رنگ، خونریزی)، خونریزی یا ترشح غیرعادی از هر منفذی از بدن(خون در ادرار، مدفوع و یا قاعدگی مکرر و ترشح از نوک پستان)، توده یا تورمی که به‌طور پیشرونده بزرگ شود (با یا بدون درد)، سوء هاضمه یا مشکل در بلعیدن غذا، تغییر در عادت اجابت مزاج برای دو تا سه ماه، تغییر واضح در سایز یا ساختار زگیل یا خال، سرفه یا خشونت صدا بیش از دو هفته در فرد غیرسیگاری، تشدید سرفه در فرد سیگاری، خستگی غیرقابل توجیه و یا کاهش وزن 10درصد از وزن بدن به مدت شش ماه، درد دائمی یا احساس مشکل در ناحیه شکم، و تب؛ غیرقابل توجیه دانست.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.1.8.0
    V6.1.8.0