• ساعت : ۱۴:۲۶
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۱۱/۳۰ 
  • کد خبر : ۲۸۹۶۹
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین:
بروز استرس و اضطراب، در كمین بسیاری از سالمندان است

 استرس و اضطراب در سالمندان، از بیماری‌های شایعی است که بسیاری از آنان را می‌تواند درگیر کند. عوامل مختلفی در ایجاد این بیماری‌ها نقش دارند. استرس و اضطراب در سالمندان، می‌تواند مشکلات سلامتی متعددی برای آنان به همراه بیاورد.

 

این مطالب را مهناز بابالو، کارشناس سلامت روان و اجتماعی مرکز خدمات جامع سلامت شهری ولی عصر(عج)، تحت پوشش مرکز بهداشت شهرستان قزوین بیان کرد و افزود: زندگی در آسایشگاه، با فقدان روابط نزدیک و معنادار با اعضای خانواده، داشتن احساس تنهایی، طرد شدن، بی‌کفایتی و بی‌ارزشی، فقدان معنا و تسلط نداشتن بر امور زندگی همراه است و از انگیزه سالمند برای تلاش کردن می‌کاهد.

 

این کارشناس تصریح کرد که این امر موجب می‌شود سالمند خود را منفعل و ناتوان دریابد؛ در نتیجه، این مسائل، منجر به بروز هیجانات منفی، مانند: غم، اضطراب، عزت نفس پایین و انزوای اجتماعی و یأس در سالمند می‌شود و استرس و اضطراب، پیامد مهم و جدی این‌گونه عواطف است.

 

 به گفته بابالو، برای کاهش استرس و اضطراب سالمندان، می‌توان از تكنيك‌های مديريت استرس، مانند: داشتن خواب كافی، تغذيه سالم، انجام ورزش روزانه و بازی‌های گروهي استفاده کرد تا از احساس همبستگي و همدلي بيشتری برخودار شوند

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    6.1.8.0
    V6.1.8.0