• ساعت : ۱۶:۱۳
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۱۲/۰۲ 
  • کد خبر : ۲۹۰۱۱
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین:
مصدومان، با هر نوع خراش و شدت زخم حیوان گزیدگی، باید به موقع، واكسن هاری تزریق كنند

مصدومان، با هر نوع خراش و شدت زخم حیوان گزیدگی، باید به موقع، واکسن هاری تزریق کنند. باید حیوان گزیدگی و بیماری هاری را جدی گرفت؛ زیرا هاری یک بیماری کُشنده است که توسط ویروسی که به سیستم عصبی حمله می‌کند ایجاد می‌شود.

این مطالب را مجید عیسی زاده، کارشناس واحد بیماری واگیر مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین بیان کرد و گفت: باتوجه به افزایش آمار حیوان گزیدگی و اهمیت پیشگیری از بُروز بیماری هاری، باید بر لزوم دقت در مواجهه با حیوانات و جلوگیری از بُروز گزش توجه کرد.

این کارشناس گفت: متأسفانه تعداد قابل توجهی از مصدومان ناشی از گزش سگ‌ها، مربوط به کارگران و یا افرادی هستند که به محیط کارخانه و یا شرکت‌های صنعتی رفت و آمد دارند و از علل آن می‌توان به غذا دهی غیرمسؤولانه به سگ‌های بدون صاحب، به‌خصوص در شهرک‌های صنعتی و یا عدم قلاده گذاری سگ‌های نگهبان در شرکت‌ها اشاره کرد.

عیسی‌زاده با بیان اینکه در حال حاضر در مرکز بهداشت شهرستان قزوین، به‌صورت شبانه‌روزی، واکسن هاری، به‌صورت رایگان برای افراد حیوان گزیده، تزریق می‌شود؛ اظهار کرد: باید در مورد بیماری هاری و اهمیت دادن به این بیماری، به همه افراد آموزش داده شود تا از تحریک حیوانات و نزدیک شدن به آنان، به‌ویژه سگ‌های بدون صاحب خودداری کنند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.1.8.0
    V6.1.8.0