• ساعت : ۰۰:۰۵
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۱۲/۰۴ 
  • کد خبر : ۲۹۰۱۵
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین:
ورزش، می‌تواند ضمن حفظ سلامتی بدن، باعث كاهش خطر ابتلا به سرطان شود

کارشناس واحد بیماری غیرواگیر مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین، گفت: تحقیقات نشان می‌دهد که انجام 30 دقیقه فعالیت ورزشی متوسط، آن گونه که تنفس و ضربان قلب افزایش یابد، اما بتوان با فرد همراه خود صحبت کرد، در بیشتر روزهای هفته، ترجیحاً هفت روز هفته، می‌تواند ضمن حفظ سلامتی بدن، باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان شود.

سمانه کریمیانها، بیان کرد: در عین حال، تحرک متناسب با شرایط و وضعیت بیماران، در بهبود وضعیت روحی و افزایش مقاومت بدنی آنان مؤثر است و همچنین به افزایش طول عمرشان کمک خواهد کرد. وی اضافه کرد: افرادی که از نظر جسمی، فعال‌تر هستند، نسبت به افراد بی‌تحرک، زندگی طولانی‌تری دارند. 

احتمال پایین ابتلا به وضعیت‌های غیرعادی دیگر، با ورزش کردن

این کارشناس بهداشتی تصریح کرد: بر همین اساس، در افرادی که از نظر جسمی، فعال‌تر هستند، نه تنها خطر ابتلا به سرطان، پایین‌تر است؛ بلکه آنان در معرض خطر پایین‌تری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و وضعیت‌های غیرعادی دیگر، مانند: اضافه وزن و چاقی، سکته مغزی، دیابت، فشارخون بالا، آرتروز و پوکی استخوان قرار دارند. وی ادامه داد که علاوه بر این موارد، فعالیت منظم بدنی، با کنترل وزن، افزایش سطح انرژی و کاهش استرس، سبب بهبود خُلق و عزت نفس در فرد می‌شود. 

نتایج مثبت فعاليت بدني منظم، حتی بعد از سال‌ها غیرفعال بودن

کارشناس بیماری غیرواگیر مرکز بهداشت شهرستان قزوین با عنوان به اینکه شواهد علمی نشان می‌دهد که فعاليت بدني منظم، حتی بعد از سال‌ها غیرفعال بودن، می‌تواند خطر مرگ و میر را کاهش دهد، گفت: می‌توان به این نکته مهم اشاره کرد که لازم نیست که فعالیت، شدید باشد. وی افزود که برای مثال، پیاده‌روی تُند برای حداقل 30 دقیقه در روز، مزایای مهمی، مانند: کاهش خطر مرگ زودرس، بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت و سرطان روده بزرگ را برای سلامت فرد به همراه دارد.

به گفته کریمیانها، فعالیت‌های منظم بدنی، خطر سرطان را به روش‌های مختلف، مانند: تنظیم وزن بدن، کاهش عوامل التهابی، تنظیم سطح هورمون‌ها، تنظیم کارکرد انسولین و تقویت دستگاه ایمنی، کاهش می‌دهد.

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    6.1.8.0
    V6.1.8.0