• ساعت : ۱۶:۴۷
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۱۲/۱۹ 
  • کد خبر : ۲۹۲۹۲
بایدها و نبایدهای خانه تکانی(قسمت اول)
هنگام استفاده از مواد جِرم‌گیر و سفیدكننده در نظافت و خانه تكانی، مراقب سلامت خود باشیم

کارشناس مسؤول امور کاهش خطر بلایا و حوادث معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه این روزها شاهد خبرهایی از بروز صدمات و آسیب‌های ناشی از خانه‌تکانی در روزهای پایانی سال هستیم؛ گفت: یکی از حوادث خانه‌تکانی، مسمومیت با مواد شیمیایی است. مهندس حمید گلناری هشدار داد که باید هنگام استفاده از مواد جِرم‌گیر و سفیدکننده، برای نظافت و خانه تکانی، مراقب سلامت خود باشیم.

مخلوط کردن سفید کننده کُلردار با جِرم گیرها، اکیداً ممنوع
این کارشناس بهداشتی با تأکید به اینکه استنشاق بخار مواد اسیدی در محیط‌های بسته سرویس بهداشتی، خطرناک است و می‌تواند مسمومیت و مشکلات ریوی و چشمی ایجاد کند؛ هشدار داد که به‌هیچ عنوان نباید مواد جِرم‌گیر با سفید‌کننده، مخلوط شود. وی ادامه داد که درصورت تماس مستقیم مواد جِرم‌گیر یا سفید‌کننده با پوست انسان، سوختگی و مشکلات پوستی ایجاد می‌شود.

مهندس گلناری گفت: برخی از بانوان خانه‌دار، براي ازبین بردن لک کاشی‌ها در سرویس‌های بهداشتی، ترکیبات سفید کننده کُلردار، مانند وایتکس را با جِرم گیرهایی، مثل جوهرنمک، مخلوط می‌کنند که استنشاق بخار متصاعد شده از آن‌ها، آسیب جدي و جبران ناپذیر به ریه‌ها وارد می‌کند.

مهندس گلناری با گفتن اینکه از مخلوط شدن جوهر نمک و وایتکس، گاز کُلر متصاعد می‌شود و کُلر هم تبدیل به اسید کُلریدریک می‌شود، اظهار کرد: کسانی که در معرض استنشاق این ترکیب قرار می‌گیرند، با مشکلات تنفسی مواجه می‌شوند و ممکن است ریه آنان، دچار صدماتی مزمن شود.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.1.8.0
    V6.1.8.0