• ساعت : ۰۱:۵۵
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۱۲/۲۷ 
  • کد خبر : ۲۹۴۷۹
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین:
صندلی خوب، تأثیر زیادی بر عملكرد و آسایش ستون فقرات دارد

کارشناس بهداشت حرفه‌ای مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین با گفتن اینکه صندلی خوب و ارگونومیک، به یقین تأثیر زیادی بر عملکرد و آسایش ستون فقرات فرد دارد؛ اظهار کرد: صندلی، «چرخه کار و استراحت» است و نکته مهم این است که باید قوس کمر را به خوبی پُر کند، که به آن «لومبار ساپورت» می‌گویند و به صندلی می‌توان ارگونومیک گفت که عمق و ارتفاع «لومبار ساپورت» در آن، قابل تنظیم باشد. 

صندلی ارگونومیک باید دسته داشته باشد
 مهندس مریم دانایی‌فر گفت: صندلی ارگونومیک باید دسته داشته باشد تا شانه‌ها آویزان نشود، زیرا به مرور زمان، افتادگی افزایش می‌بابد و درد گردن را به همراه خواهد داشت.
 وی با بیان اینکه در انتخاب صندلی خیلی مهم است که آن چرخ‌دار باشد؛ تصریح کرد:  نکته‌ساده این است که به جای اینکه فرد کمر خود را بچرخاند، باید صندلی را بچرخاند. این کارشناس هشدار داد که در زمان چرخش و پیچ ناگهانی کمر، فشار وحشتناکی به دیسک‌های بین مهره‌ای وارد می‌آید.

صندلی نباید خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک باشد
این کارشناس بهداشتی با عنوان اینکه صندلی‌های پنج‌چرخ، بهترین گزینه است؛ خاطر نشان کرد: نشیمن‌گاه صندلی نباید خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک باشد و فضای خالی بین پا و نشیمن‌گاه، نباید به پشت زانو برخورد کند؛ زیرا در این صورت، جریان خون را در پا دچار اختلال می‌کند. 

کارشناس بهداشت حرفه‌ای مرکز بهداشت شهرستان قزوین تصریح کرد: یک صندلی ارگونومیک خوب، باید بیشتر اجزا، به‌ویژه ارتفاعش قابل تنظیم باشد تا هر فردی بر حسب ابعاد بدنی خودش، آن را تنظیم کند. وی با بیان اینکه جنس رویه‌صندلی نباید خیلی نرم یا خیلی سفت باشد؛ افزود: بهتر است صندلی، حمایت کننده گردن نیز داشته باشد و قابل تنظیم باشد.

مهندس دانایی فر خاطر نشان کرد: ابعاد بدنی همه انسان‌ها با هم برابر نیست و ممکن است یک صندلی، برای فردی مناسب باشد، ولی برای فرد دیگری، مناسب نباشد، از این رو، مهندسان ارگونومی از سال‌ها قبل تلاش کرده‌اند که صندلی‌های با قابلیت تنظیم اجزا طراحی کنند که بطور تقریبی برای ۹۵ درصد افراد یک جامعه قابل استفاده باشد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.1.8.0
    V6.1.8.0