• ساعت : ۱۱:۵۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۳/۰۱/۰۵ 
  • کد خبر : ۲۹۵۵۳
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین:
كار زیاد با موس و یا صفحه كلید، ممكن است فرد را دچار عارضه «سندروم تونل كارپال» كند

کارشناس بهدشت حرفه‌ای مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین گفت: اگر فردی، زیاد با موس یا صفحه کلید کار می‌کند و چرخه‌ کار و استراحت را رعایت نمی‌کند، ممکن است، دچار عارضه «سندروم تونل کارپال» شود.

به گفته مهندس مریم دانایی‌فر، بر اثر کار تکراری، کانالی در مچ دست، تنگ می‌شود و فشار به اعصاب و عروق وارد می‌شود. وی افزود که هر چند این مشکل با جراحی برطرف می‌شود؛ ولی اگر نکات لازم رعایت شود، به عمل جراحی نیاز نمی‌شود.

استفاده از موس ارگونومیگ
این کارشناس بهداشتی با اشاره به اینکه یک موس ارگونومیگ باید به خوبی، فضای خالی کف دست را پُر کند، یعنی آنقدر کوچک نباشد که توی دست پیدا نباشد؛ یا در زمان در دست گرفتن موس، فرد مجبور نباشد دست‌ها را منقبض کند؛ و یا به‌صورت غیرعادی به آن فشار بیاورد؛ گفت: نکته‌ مهم این است که مچ دست، به‌هیچ وجه، خم و پیچ نداشته باشد.

قرار دادن حمایت کننده نرم، زیر مچ دست
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان قزوین بیان کرد: فرد باید سعی کند حمایت کننده‌ای نرم، زیر مچ قرار دهد و هدف انتخاب این نوع موس‌ها و موس‌پدها این است که مچ دست، در حالت خنثی باشد و پیچ و خم نداشته باشد، تا فشاری به آن وارد نشود.

وی گفت: اگر فردی زیاد تایپ می‌کند، بهتر است از یک صفحه کلید ارگونومیک استفاده کند، زیرا این صفحه کلیدها، طوری طراحی شده است که مچ دست، خم و پیچ نداشته باشند.

برخورد نکردن مستقیم نور به صفحه‌ نمایشگر
به گفته این کارشناس، همواره باید صفحه نمایشگر، عمود بر پنجره یا منبع نور طبیعی باشد، زیرا نور به صفحه‌ نمایشگر برخورد می‌کند و فرد ممکن هست صفحه را به‌خوبی نبیند؛ به اجبار قوز کند؛ در نتیجه، چشم و کمر، دچار  آسیب می‌شود.

مهندس دانایی‌فر گفت: نشانه زاویه صحیح بدن به صفحه نمایشگر، این است که لبه‌ بالایی صفحه نمایشگر، باید هم سطح چشم قرار بگیرد؛ به این معنی که اگر یک خط از چشم‌ها رسم شود، باید به لبه‌ بالایی صفحه نمایشگر برخورد کند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.1.8.0
    V6.1.8.0