• ساعت : ۱۳:۴:۵۹
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۸/۲۳ 
مسمومیت با گاز كربن، تهدید بزرگی برای سلامت شهروندان در فصل سرما است

 همه ساله با آغاز فصل سرما در استان قزوین خبرهای تلخی از مرگ و مسمومیّت افراد بر اثر استشمام گاز مونوکسید کربن شنیده می شود، و این در حالی است که با رعایت نکات ایمنی، می توان از بروز مسمومیت و مرگ های ناشی از آن به راحتی پیشگیری کرد. مسمومیت با گاز کربن، خطر بزرگ سلامت جامعه در فصل سرما است.

مهندس حمید گلناری، کارشناس مسؤول امور کاهش و مدیریت خطر بلایا و حوادث مرکز بهداشت استان قزوین در این رابطه گفت: در یک سال گذشته، 18 درصد حوادث کل استان قزوین مربوط به مسمومیت ها بوده است که از این تعداد نیز 46 درصد مربوط به گازگرفتگی با مونوکسید کربن بود. وی ادامه داد که این آمار، قابل تامل است؛ پس شهروندان عزیز استان قزوین، ایمنی وسایل گرمایش خود را جدی بگیرند و از مخاطرات و مرگ و میر ناشی از آن پیشگیری کنند.

مهندس گلناری، گفت: از مهمترین منابع تولید این گاز را می توان به استفاده از وسایل نا ایمن و غیر استاندارد برای گرمایش و یا نداشتن دودکش تخلیه گازهای آلوده در اینگونه وسایل و نیز مسدود بودن مسیر دودکش اشاره کرد.

وی، نا ایمن بودن اجاق گاز، آبگرمکن، چراغ های گازی خوراک پزی، دیزل های تولید برق خانگی در زمان قطع برق، بخاری گازی، شومینه و حتی روشن بودن خودرو در محیط بسته پارکینگ خانه، دیگر عوامل انتشار این گاز است که مهندس گلناری به آن ها اشاره کرد و افزود: وسایلی مانند: بخاری هیزمی و شومینه و احتراق چوب و ذغال نیز از عوامل تولید مونوکسید کربن هستند که بر اثر سوختن ناقص و وجود نداشتن تهویه مناسب هوا، سبب مسمومیت افراد می‌شوند.

این کارشناس با بیان اینکه در محیط های سربسته مانند اتاق، آپارتمان و چادر مسافرتی و داخل خودروی روشن و متوقف به ویژه زمانی که راه های خروج هوا و تهویه آن بسته شده باشد، خطر مسمومیت با گاز به شدت افزایش می‌یابد، تصریح کرد: با مشاوره با متخصصان ایمنی، باید امن ترین شیوه گرمایش خانه و محیط کار را انتخاب کرد.

وی بیان کرد اگر قصد دارید از وسایل گرمایشی گازی استفاده کنید، برای نصب از افراد کارشناس بهره بگیرید و در ضمن لازم است از وجود تهویه ایمن و استاندارد، دودکش از جنس بدنه و کلاهک «اِچ» (H) مورد تایید، مطمئن شوید و هرگز مسیر خروج دودکش با قرار دادن در ظرف آب مسدود نشود.

مهندس گلناری با گفتن اینکه مونوکسید کربن (CO)، گازی بی رنگ و بی بو است و عمده ترین منبع تولید آن، سوخت ناقص نفت و گاز است؛ اما در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی، به ویژه در محیط های دربسته و فاقد اکسیژن، ممکن است، تولید شود؛ اظهار کرد: بیشتر افراد، در ابتدا، منتشر شدن این گاز سمی را احساس نمی کنند.

وی گفت: تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما تقریباً ۲۵۰ برابر بیش از اکسیژن است، پس با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق به سرعت باعث ایجاد مسمومیّت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می کند که به علت بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط، تا زمان ایجاد علائم مسمومیّت شدید مورد توجه واقع نشود.

این مقام مسؤول هشدار داد که مسمومیت با گاز کربن مونوکسید، برای گروه های آسیب پذیر از قبیل نوزادان، مادران باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی و بیماران قلبی بسیار خطرناک است و حتی تنفّس مقدار کمی از این گاز می تواند به سلامت آنان آسیب برساند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V6.0.9.0