• ساعت : ۰۰:۰۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۸/۲۹ 
کارشناس شبکه بهداشت و درمان شهرستان البرز:
با كنترل و پایش منظم قند خون، از عوارض ناشی از دیابت جلوگیری كنید

در افراد مبتلا به بیماری دیابت، کنترل و پایش منظم قند خون، می تواند به جلوگیری از عوارض ناشی از افزایش و یا کاهش قند خون کمک کند.

فرهنگ فلاح زارع، کارشناس مبارزه با بیماریهای غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان البرز، به مناسبت 22 تا 28 آبان 1400 -هفته پیشگیری و کنترل بیماری دیابت- با بیان این مطلب گفت: بیماری دیابت، مرض قند در اصطلاح مردم، یک بیماری مزمن و غیرواگیر است که در آن، میزان قند خون فرد بر اثر عدم توانایی سلول های بدن در مصرف مناسب مواد قندی بالا می رود علت این بیماری، کمبود یا ناکارآمدی هورمونی به نام انسولین است.

وی با گفتن اینکه دیابت به دو دسته تقسیم می شود؛ گفت: دیابت نوع یک، در اثر کمبود انسولین ایجاد می شود، و اغلب، در کودکان و جوانان دیده می شود، که درمان آن، با رژیم غذایی مناسب، همراه با تزریق انسولین است. فلاح زارع ادامه داد که حدود 10 درصد بیماران دیابتی، در این گروه قرار دارند.

این کارشناس، نوع دیگر دیابت را نوع دو آن دانست و گفت: این نوع دیابت، بیشتر در افراد بالای 30 سال مشاهده می شود و 90 درصد افراد مبتلا به بیماری دیابت، در این گروه قرار دارند. وی با اذعان به اینکه بسیاری از افراد مبتلا به دیابت از وجود بیماری خود بی اطلاع هستند و معمولاً زمانی به آن پی می برند که عوارض دیابت در آنان بروز کرده است؛ گفت: درمان دیابت نوع دو، شامل: رژیم غذایی مناسب، و ورزش به تنهایی، و یا همراه با داروهای خوراکی کاهش دهنده قندخون است.

 فلاح زارع گفت: هنگامی که دیابت در افراد نزدیک خانواده مشاهده می شود، احتمال ابتلا به دیابت در فرزندان و دیگر افراد نزدیک، افزایش می یابد که لازم است این افراد سالیانه قند خون خود را بررسی کنند.

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    6.0.15.0
    V6.0.15.0