عنوان خدمت: آزمایش و کنترل کیفی مواد ،فراورده ها و اقلام مواد و محصولات و فراورده های سلامت

شناسه خدمت: 16061657000

شرح خدمت: انجام آزمونهای کنترل کیفی مواد غذایی و آشامیدنی،بسته بندی،آرایشی و بهداشتی

نمونه هایی که به آزمایشگاه وارد میشوند به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند :

نمونه های اداره بهداشت
نمونه های اداره نظارت
نمونه های نیروی انتظامی
نمونه های بهداشت محیط: نمونه هایی هستند که توسط همکاران اداره بهداشت از سطح استان جمع آوری شده و به آزمایشگاه تحوبل داده می شود . این نمونه ها شامل نان، فرآورده های رنگی ،نمونه هایی که از رستورانها و غذا خوریها جمع آوری و ...می شوند

نمونه های اداره نظارت:که توسط همکاران اداره نظارت از واحدهای تولیدی و بسته بندی ،آرایشی و بهداشتی گرفته شده و به آزمایشگاه تحویل داده میشود.که شامل همه محصولات تولید شده در سطح استان میباشد.

نمونه های نیروی انتظامی شامل مایعات مشکوک به الکل میباشد که به آزمایشگاه آورده شده و توسط کارشناس مربوطه میزان الکل آن سنجیده شده و گزارش داده میشود.

همچنین نمونه ها دیگری در غالب نمونه های pms نیز  وجود دارند که به صورت دوره ای میباشد و توسط همکاران اداره نظارت خریداری شده و به آزمایشگاه آورده میشود

هر نمونه از هر مسیری که وارد آزمایشگاه شود بسته به نوع درخواست متقاضی و نوع نمونه مورد نظر وارد یکی از بخش های آزمایشگاه (شیمی غذایی،بخش میکروب شناسی ،بخش آنالیز دستگاهی و بخش بسته بندی)شده و آزمون های مربوطه برروی نمونه انجام  میگردد.در نهایت جواب آزمایشات انجام شده توط مسوولین هر بخش و در نرم افزار lims جوابدهی گردیده و توسط مسوول آزمایشگاه جمع آوری و تکمیل گردیده و نهایتا"توسط مدیر آزمایشگاه تایید و امضاء نهایی انجام میشود.

مسئول ارائه خدمت:کلیه پرسنل شاغل در آزمایشگاه

نشانی : قزوین - بلوار آزادگان - نبش مفتح - ساختمان شماره 2 ستاد دانشگاه - معاونت غذا و دارو - طبقه اول - آزمایشگاه کنترل مواد غذایی، بهداشتی و آرایشی

تلفن :33687172-028

مدارک مورد نیاز: کالیبراسیون دستگاهها و تجهیزات ازمایشگاهی، SOP مربوط به آزمونها،کالیبراسیونهای داخلی تجهیزات،چک لیست مربوط به بازرسی های انجام شده،نرم افزار LIMS برای جوابدهی نمونه ها،استانداردهای ملی به روز شده که آزمونهای مربوطه طبق این استاندارها انجام میشوند.

قوانین و مقررات خدمت:  سایت استانداردهای ملی ایران به نشانی http://standard.isiri.gov.ir/

سایت اداره کل غذا و دارو ایران https://www.fda.gov.ir

متوسط زمان ارائه خدمت: از لحظه ورود نمونه به آزمایشگاه تا زمان جوابدهی نهایی 8 روز کاری به طول می انجامد.

ساعات ارائه خدمت: ساعات اداری

تعداد بار مراجعه حضوری: 2 بار

هزینه ارائه خدمت به خدمت گیرندگان:  هزینه هر آزمون با توجه به تعرفه استاندارد و یا تعرفه وزارت بهداشت برای هر نونه مشخص میباشد

فهرست استعلام از سا یر دستگاههای اجرایی: برای انجام و ارائه خدمت نیاز به استعلام از دستگاه اجرایی خاصی نمی باشد.

سوالات متداول:

چه نمونه هایی در آزمایشگاه انجام میشود ؟  انواع نمونه های غذایی و،اشامیدنی(آب ،نوشابه،دوغ،دلسترو......)محصولات بهداشتی و آرایشی،ظروف یک بار مصرف و بسه بندی.
چه کاری برروی نمونه ها صورت میگیرد؟ بسته به نوع نمونه و درخواست متقاضی ،نمونه ها از نظر آلودگی میکروبی و یا تقلبات مختلف مانند وجود رنگ مصنوعی در شیرینی جات ،آبمیوه ها ،برنج های زعفرانی و....همچنین وجود نگهدارنده در محصولات غذایی و بسیاری از آزمایشات از این قبیل مورد آزمایش قرار می گیرند.
زمان پاسخ دهی آزمایشا ت: بسته به نوع نمونه کمتر ازیک هفته تا یک ماه ممکن است متفاوت میباشد.
سوالات مسوولین فنی کارخانجات در خصوص نحوه انجام آزمونها:سوالات تخصصی مربوط به روش انجام آزمونها میباشدو توضیحات لازم با توجه به استاندارها و روشهای موجود توسط کارشناس داده میشود.
سوالاتی در باره نحوه چگونگی تهیه لوازم و تجهیزات آزمایشگاه که توسط مسوولین واحدهای تولیدی پرسیده میشود: لیست تجهیزات لازم برای محصول مورد نظر در ازمایشگاه وجود داشته و در اختیار متقاضی قرار میگیرد.
مراکزی که میتوان تجهیزات آزمایشگاهی را تهیه نمود. آدرس مراکز تهیه و پخش تجهیزات آزمایشگاهی در اختیار متقاضی قرار میگیرد
چه برندهای معتبری برای خرید دستگاهها و تجهیزات و همچنین مواد و محیطهای کشت آزمایشگاهی وجود دارند؟
برندهای موجود معرفی میگردند.


دسترسی به خدمت: به صورت الکترونیکی و حضوری می باشد.درواقع نمونه ها به صورت حضوری تحویل گرفته شده و پس از انجام آزمون ها بر روی نمونه به صورت الکترونیکی جوابدهی می گردد.

نمودار گردش خدمت :در فایل word  جداگانه قرار گرفته است


توضیح کوتاهی درباره سامانه lims:

ابتدا نمونه باید توسط خود متقاضی در سامانه پذیرش گردد و یک کد رهگیری از سامانه دریافت شود (برای هر نمونه ای که پذیرش میشود)سپس نمونه توسط پذیرش آزمایشگاه ثبت و تایید گردیده و کد گذاری میگردد که در واقع این کد همان کد رهگیری است که از سامانه گرفته شده است.نمونه توسط بخش پذیرش و توزیع کننده نمونه به بخش های مربوطه فرستاده میشودبسته به نوع درخواست متقاضی در یکی از بخش های (شیمی،میکروبی ویا آنالیز دستگاهی) توزیع میگردد.در داخل بخحش ها نوع آزمونی که باید برروی نمونه انجام گیرد توسط مسوول بخش تعیین شده و توسط کارشناسان انجام می شودو پس از تایید جواب آزمون توسط مسوول بخش نتایج  به مسوول آزمایشگاه ارسال میگرددو در نهایت نتایج به تایید و امضاء مدیر آزمایشگاه رسیده و به متقاضی تحویل داده می شود.

نمودار گردش کار :
دریافت نمودار

        


6.0.9.0
گروه دورانV6.0.9.0