• ساعت : ۱۰:۲۶
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ 
کارشناس باروری سالم و جوانی جمعیت حوزه سلامت آوج:
عوارض روانی اجتناب ناپذیر ناشی از سقط جنین، در مادران

 عوارض روانی ناشی از سقط جنین، در مادرانی  که اقدام به این عمل می کنند، اجتناب ناپذیر است
سارا مهراد، کارشناس باروری سالم و جوانی جمعیت شبکه بهداشت و درمان شهرستان آوج، هشدار داد که سقط عمدی، علاوه‌بر اینکه به سلامت جسمی مادر آسیب می‌رساند، به سلامت روان او نیز آسیب جدی می‌رساند. وی افزود: در مادرانی که به‌صورت عمدی اقدام به این عمل می‌کنند؛ احتمال این‌گونه عوارض، به‌صورت چشمگیری افزایش می‌یابد.

این کارشناس، سقط جنین را ختم بارداری قبل از هفته 22 بارداری دانست که ممکن است به‌صورت خود‌به‌خودی و یا عمدی و بنا به درخواست مادر انجام شود و گفت: معمولا اثرات روانی بعد از سقط، نادیده گرفته می‌شود، و تنها، اثرات جسمانی آن مورد توجه قرار می‌گیرد.

مهراد ادامه داد که یکی از عوارض روانی سقط، سوگ بعد از آن است که می‌تواند به‌شدت سوگ از دست دادن یکی از اعضای خانواده منجر شود.

کارشناس باروری سالم و جوانی جمعیت شبکه بهداشت و درمان شهرستان آوج، از دیگر عوارض روانی بعد از سقط جنین را اختلال خواب، احساس گناه، سرزنش خود، افسردگی خُلقی، احساس خشم، اضطراب، تحریک پذیری و دردهای عصبی دانست و نیاز به دارو درمانی در برخی از موارد را اجتناب ناپذیر عنوان کرد.

بنا به اظهار مهراد، عذاب روحی ناشی از مرگ یک موجود زنده، برای مادری که به‌طور عمد به سقط جنین اقدام کرده است، او را دچار عذاب وجدان می‌کند.

 

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    6.0.20.0
    V6.0.20.0