• تاريخ :
     ۱۴۰۰/۱۰/۱۲ 
  • کد خبر : ۹۳۵۲
كیت تشخیص اُمیكرون در كشور طراحی و ساخته شده است
معاون درمان وزارت بهداشت:

کیت تشخیص اُمیکرون در کشور طراحی و ساخته شده است

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: برای تشخیص کرونا ابتدا باید تست تشخیصی انجام شود و در برخی مواردی که تست کرونا مثبت می شود، تست اُمیکرون هم انجام می شود. اُمیکرون چون علائم خفیفی دارد، ممکن است بیماران برای آزمایش مراجعه هم نکنند چراکه علائمی شبیه سرماخوردگی دارد.

 

به گزارش وبدا، دکتر سعید کریمی در حاشیه پنجاه و پنجمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا که امروز در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران برگزار شد، اظهار داشت: کیت تشخیص اُمیکرون در کشور طراحی و ساخته شده و کمبودی هم در این زمینه وجود ندارد چون تعداد زیادی در بین دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور توزیع شده و اگر پزشکی شک کند که یک مورد اُمیکرون وجود دارد، حتما آزمایش انجام می شود.

وی افزود: از نظر علمی قابل قبول نیست که همه تست های تشخیصی در کشور بر اساس تشخیص اُمیکرون باشد چون ابتدا تست PCR گرفته می شود و در موارد مشکوک، تست اُمیکرون هم انجام می شود. مشکل اصلی کشور، کمبود کیت تشخیص اُمیکرون نیست.

معاون درمان وزارت بهداشت یادآور شد: اُمیکرون قدرت سرایت پذیری بسیار بالایی دارد و در کشورهای مختلف، خیلی سریع منتشر شده و مراکز درمانی سراسر کشور نیز آمادگی های لازم را دارند. رسانه ها تمرکز بیشتری بر رعایت پروتکل ها در جامعه داشته باشند چون مهمترین نکات در پیشگیری از اُمیکرون، همان موارد قبلی مانند رعایت فاصله گذاری، استفاده از ماسک، عدم حضور در تجمعات و تزریق دُز سوم کرونا است.

دکتر کریمی تاکید کرد: افرادی که واجد شرایط تزریق دُز سوم واکسن کرونا هستند حتما سریعا نسبت به این کار اقدام کنند چون مطالعات زیادی شده که نشان می دهد تزریق دُز سوم می تواند به شدت در مقابل اُمیکرون موثر باشد و از بستری شدن و مرگ و میر بیماران، پیشگیری کند.

وی خاطرنشان کرد: امروز بحث های علمی خیلی خوبی در مورد تزریق واکسن کرونا به گروه سنی 5 تا 12 سال در جلسه کمیته علمی کشوری انجام و مستندات ارائه شد اما تصمیم قطعی هنوز گرفته نشده و باید نظرات و مصوبات این کمیته را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه کنیم تا پس از تایید و تصویب، ابلاغ شود.

معاون درمان وزارت بهداشت اظهار داشت: نسخه نویسی الکترونیک به شدت و به سرعت در حال پیشرفت است و مسلم است وقتی طرحی ملی با این وسعت اجرا می شود، اوایل آن ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد البته زیرساخت ها به تدریج در حال فراهم شدن است و وزارت بهداشت به تنهایی، متولی این کار نیست بلکه چندین مجموعه و دستگاه باید همکاری کنند تا مشکلات برطرف شود. هدف ما رسیدن به نسخه نویسی و در نهایت پرونده الکترونیک سلامت است.  

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0