• تاريخ :
     ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ 
  • کد خبر : ۹۳۵۶
شناسایی ۱۹۴ مورد قطعی مبتلا به اُمیكرون در كشور با كیت تشخیصی، تاكنون
معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد:

شناسایی ۱۹۴ مورد قطعی مبتلا به اُمیکرون در کشور با کیت تشخیصی، تاکنون

معاون درمان وزارت بهداشت از شناسایی ۱۹۴ مورد قطعی مبتلا به اُمیکرون در کشور با کیت تشخیصی، تاکنون خبر داد و گفت: برای تشخیص اُمیکرون ابتدا باید تست PCR بیمار مثبت شود و بعد اگر مشکوک به اُمیکرون باشد، یک تست اضافه هم برای اُمیکرون انجام می ‌شود.

به گزارش وبدا، دکتر سعید کریمی در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت برگزار شد، ضمن قدردانی از تلاش های شبانه روزی کادر بهداشت و درمان کشور در مقابله با بیماری کرونا، گفت: در اپیدمی کرونا، بیش از ۲۰۰ شهید سلامت تقدیم کردیم که یاد آنها را گرامی می ‌داریم.

 

تعالی سلامت، مهمترین محور در حوزه درمان

 

وی افزود: یکی از مهمترین و شاید مهمترین رسالت ما در حوزه درمان این است که بتوانیم یک خدمت را بهنگام، موثر، با کیفیت، به صورت اقتصادی و بهره ‌ور، مبتنی بر عدالت و نیازهای منطقی برای مراجعین فراهم کنیم. بنابراین، یکی از محورهای اصلی کار ما تعالی سلامت است. یعنی باید بتوانیم کیفیت و کمیت خدماتمان را در حد اعلا داشته باشیم. هدف ‌گذاری ما این است که این را تعالی دهیم. یکی از مهمترین اقداماتمان همگانی کردن پوشش سلامت است تا همه هموطنانمان به خدمات سلامت دسترسی داشته باشند.

 

لزوم ارتقای بهره‌ وری در حوزه سلامت

 

وی خاطرنشان کرد: در عین حال منابع مان محدود است و نمی توانیم نیازهای القایی را در اولویت قرار داده و منابع‌ مان برای نیازهای اصلی کفاف ندهد. باید حتما ارتقای بهره‌ وری داشته باشیم. ما منابع محدودی داریم و باید از آن بهره ‌برداری بهینه انجام دهیم تا با کمبود مواجه نشویم. بر این اساس باید فرآیندهایمان را اصلاح کنیم و یکی از اقدامات برای اصلاح فرآیندها داشتن اطلاعات است. تاکید کردم که باید دیتاهایمان بروز و بهنگام به دستمان برسد. سامانه‌ های متعددی وجود دارد که باید بتوانیم آنها را تجمیع کنیم. اطلاعات را باید روزانه و حتی به صورت برخط داشته باشیم تا بتوانیم به موقع تصمیم بگیریم. نکته دیگر که روی آن تاکید داریم، بحث عدالت است. باید توجه کرد که با عدالتی که مدنظرمان است، فاصله داریم. ممکن است تجمع امکانات در یک مناطقی بیشتر و در برخی مناطق کمتر باشد که از عدالت دور است. عدالت یعنی اینکه هرچیزی سرجای خودش باشد.

 

وی در این خصوص ادامه داد: ممکن است در یک مرکز استان یا در تهران لازم باشد که درمان‌ های بسیار تخصصی را داشته باشیم، اما نباید باعث شود که امکانات اصلی را در مراکز دور از مرکزمان نداشته باشیم. برای برقراری عدالت هم باید محرومیت ‌زدایی کنیم. ما سند درمان داریم که بر چه اساسی منابع‌ مان را توزیع کنیم. شاخص‌ هایی وجود دارد و روی این سند آنالیز کردیم که آیا به اهداف مدنظر رسیدیم یا خیر. برای یکسری استان ها هم که شاخص‌ های پایین‌ تری داشتند باید سندهای محرومیت ‌زدایی مجزا داشته باشیم تا بتوانیم آنها را ارتقا دهیم. برای استان‌ های بسیار محروم هم به طور ویژه با هماهنگی مسئولان استانی و خیّرین، اسناد مجزایی داشته ‌ایم تا بتوانیم به صورت جهادی روی آنها کار کنیم. بر اساس بازدیدهای میدانی هم اگر مشکلی باشد، سعی می‌ کنیم اصلاحاتی انجام دهیم.

 

لزوم تکریم ارباب رجوع

 

معاون درمان وزارت بهداشت عنوان کرد: تکریم ارباب رجوع یکی دیگر از نکات مهم است. ارباب رجوع های ما درواقع همان بیمارانمان هستند که به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه می کنند که باید همه این افراد را تکریم کنیم. بنابراین، پزشک، پرستار و تمام پرسنل کادر سلامت باید بدانند که مرکز، بیمار است و همه باید حول محور او کار کنند. در عین حال فسادستیزی از موضوعاتی است که باید در حوزه ما روی  آن کار شود. باید با این موضوع مقابله کرد. باید بسترهای فساد را حذف کنیم و نظارت‌هایمان را افزایش دهیم.

 

وی گفت: تاکید دیگر ما مدیریت الکترونیک است. نسخه ‌نویسی الکترونیک هم از ابتدای دی ماه در حال انجام است. البته این بخشی از پروژه پرونده الکترونیک سلامت است، اطلاعات ما باید ثبت شود تا بتوانیم مدیریت کنیم. اکنون در حال توسعه مدیریت الکترونیک در حوزه درمان هستیم تا بتوانیم به صورت علمی و به‌ روز مدیریت مان را انجام دهیم.

 

دکتر کریمی اظهار کرد: از اقدامات دیگر بسترسازی برای مشارکت ‌های دولتی و غیردولتی است. هرجا که مردم پای کار آمدند، کار پیشرفت کرده و هرجا که از مردم فاصله گرفتیم، کار ابتر مانده است. بنابراین، باید بسترسازی کنیم که واحدهای دولتی، غیردولتی و مردم نهاد در راستای توسعه کمی و کیفی درمان وارد کار شوند. بر روی استفاده از ظرفیت خیّرین هم تاکید دارم. همچنین بحث پیاده ‌سازی قانون جوانی جمعیت نیز موضوعی بسیار استراتژیک بوده و از اولویت‌ های مهم است. اگر جمعیت ما کاهش یافته یا پیر شود، در همه حوزه‌ ها گرفتار می‌ شویم. ما روی درمان‌ های مربوط به ناباروری کار می‌ کنیم، اما گاهی با اقدامات ساده مانند کنترل وزن، دیابت و ... می ‌توان کاری کرد که به سمت درمان ‌های سنگین نرویم. بنابراین، حتما پیاده‌ سازی قانون جوانی جمعیت را مدنظر داریم.

 

وضعیت مراجعات کرونایی به بیمارستان ‌ها

 

وی در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت مراجعات کرونایی به بیمارستان ‌ها و آمادگی بیمارستان‌ ها در برابر اُمیکرون، تصریح کرد: خوشبختانه تعداد مراجعین سرپایی ما با علائم مشکوک به کرونا با علائم تنفسی که به صورت روزانه مراجعه می‌ کنند، حدود  ۱۲۵۰ مورد است که این میزان مراجعه از پیک قبلی که داشتیم به تدریج کم شده و در روزهای اخیر، افزایش قابل توجهی را نداشتیم. البته تغییرات سینوسی کاهشی و افزایشی وجود داشته، اما خوشبختانه افزایش مراجعات مستمر و قابل توجهی نداشتیم. همچنین در حوزه تعداد بستری، بعد از عبور از پیک قبلی، در حد ثابت در حدود ۵۸۰۰ مورد است که در روزهای اخیر حالت ثابتی داشته و افزایش نگران‌ کننده ‌ای را شاهد نبوده‌ ایم؛ البته این گفته ها به معنای کنار گذاشتن پروتکل های بهداشتی نیست، زیرا این آمارها در سطح بیمارستانی است.

 

شناسایی ۱۹۴ مورد قطعی مبتلا به اُمیکرون در کشور با کیت تشخیصی، تاکنون

 

وی افزود: تعداد بستری در آی سی یو هم حدود ۱۴۰۰ مورد است. بنابراین، در حوزه بستری در آی‌سی ‌یو هم افزایش خاصی نداشته است و در شرایط پایداری به سر می ‌بریم. در زمینه سویه اُمیکرون نیز تعداد موارد مبتلا که با تشخیص قطعی کیت بوده، افزایش یافته است و تا امروز  ۱۹۴ تشخیص قطعی اُمیکرون داشته‌ ایم که در حال افزایش است.

 

دکتر کریمی ادامه داد: برای تشخیص اُمیکرون ابتدا باید تست PCR بیمار مثبت شود و بعد اگر مشکوک به اُمیکرون باشد، یک تست اضافه هم برای اُمیکرون انجام می ‌شود. افزایش تعداد موارد اُمیکرون جای نگرانی دارد. از این جهت که شیوع و سرایت ‌پذیری اُمیکرون بسیار زیاد است و در عرض دو تا سه روز ممکن است، فرد مبتلا بتواند افراد دیگر را مبتلا کند. بر این اساس، رعایت پروتکل‌ های بهداشتی بسیار مهم است و باید توجه کرد که  موثرترین مورد در پیشگیری از اُمیکرون، رعایت پروتکل‌ ها، ماسک زدن و رعایت فاصله‌ گذاری و همچنین تزریق دُز سوم واکسن است. دُز سوم در پیشگیری از ابتلا و موارد شدید و همچنین پیشگیری از بستری و مرگ ‌و میر ناشی از کرونا بسیار موثر است.

 

وی همچنین گفت: باید توجه کرد که از نظر درمانی تفاوتی بین اُمیکرون و سویه دلتا وجود ندارد. البته از جهت مراقبتی باید بیشتر مراقب باشیم، زیرا سرایت ‌پذیری اُمیکرون بیشتر است، اما از نظر درمان تفاوتی ندارند. در عین حال به بیمارستان ‌هایمان آماده‌ باش اعلام کردیم که در آماده‌ باش هستند تا اگر خدایی نکرده تعداد موارد افزایش یافت، بتوانند به بهترین نحوه مراقبت‌ ها و خدمات را از نظر وضعیت اکسیژن‌ سازها، دارو و... انجام دهند. این تمهیدات با معاونین درمان دانشگاه ‌های علوم پزشکی انجام شده است. امیدواریم که اصلا وارد پیک بعدی نشویم، باتوجه به اینکه مدت زمان فاصله واکسیناسیون ‌مان کم است و آنتی ‌بادی وجود دارد، ولی نباید غافل شویم و باید پروتکل ‌ها را رعایت کنیم.

 

وضعیت اجرای نسخه نویسی الکترونیک در بیمارستان‌ ها

 

دکتر کریمی در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت اجرای نسخه الکترونیک در بیمارستان‌ ها، بیان کرد: در این زمینه مشکلاتی از روزهای اول بوده و هنوز هم وجود دارد، اما به تدریج در حال کاهش است. کسی که تاکنون دستی نسخه را می‌ نوشته، اکنون باید تایپ کند که مقداری سرعت را کاهش می ‌دهد، برق یا اینترنت قطع می ‌شود، ممکن است حجم بیماران بالا باشد و مسیرهای ارتباطی نتوانند به خوبی اطلاعات را منتقل کنند و کندی ایجاد شود که رسانه‌ ها در این زمینه گزارشاتی ارائه داده‌ اند. با این حال با جلساتی که مکرر برگزار شده و هماهنگی ‌هایی که روز به روز در حال افزایش است، این مشکلات در حال کاهش است. وقتی یک پروژه ملی است و با تعداد بالایی از مراکز مواجهیم، باید مقداری فرصت دهیم تا به آنچه که مطلوب است، برسیم.

 

وی درخصوص میزان اثربخشی واکسن‌ های داخلی کرونا بر سویه اُمیکرون، اظهار کرد: تاکنون در ایران ۱۹۴ مورد اُمیکرون شناسایی شده و در این زمینه اطلاعات آنقدر قطعی نیست که بتوانیم اطلاعاتی ارائه دهیم، اما باتوجه به اینکه واکسن ‌های داخلی در مقابل دلتا موثر بودند و واکسن‌ های خارجی هم که بوده بر روی دلتا تست شده و کشورهایی که میزان اُمیکرون‌ شان بالاست، آنها را موثر دانستند. به نظر می ‌آید که واکسن روی اُمیکرون هم موثر باشد. مطالعاتی که انجام می ‌شود این موضوع را می تواند به اثبات برساند.

 

معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص اعمال محدودیت‌ های کرونایی با توجه به خطر اُمیکرون، گفت: فعلا در وضعیتی قرار داریم که عمدتا بر رعایت پروتکل ‌ها توصیه می‌کنیم. هر محدودیتی که قرار باشد ایجاد شود، جزو اختیارات ستاد ملی کروناست و وزارت بهداشت نمی ‌تواند محدودیت اعمال کند. در عین حال، کمیته علمی وضعیت را از نظر علمی بررسی می ‌کند، نتایج کمیته علمی به وزیر بهداشت و سپس در ستاد کرونا ارائه شده و ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم ‌گیری می کند. بنابراین درباره محدودیت ‌ها باید از ستاد ملی کرونا پیگیری شود.

 

دکتر کریمی درخصوص مواجهه با بیماری‌ های ترکیبی با کرونا، گفت: درحال حاضر در بین بیمارانی که به بیمارستان ‌ها و مراکز درمانی مراجعه می‌ کنند، آنفلوآنزا زیاد است، اما فعلا گزارشی از ترکیب این بیماری‌ ها با کرونا دریافت نکرده‌ ایم.

 

بسته پیشنهادی وزارت بهداشت برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم

 

دکتر کریمی در ادامه درخصوص بحث کمبود پزشک نیز عنوان کرد: همانطور که مقام معظم رهبری هم فرمودند، مشکل بیشتر بحث توزیع است. یک پزشک متخصص بعد از دوره طرح، دیگر تعهدی به وزارت بهداشت ندارد و اگر بخواهیم این افراد را در مناطقی که هستند، نگه داریم، باید ماندگاری‌ شان را تسهیل کنیم. این جزو پیشنهاداتی است که ارائه کردیم که باید بتوانیم برای افرادی که در مناطق محروم ارائه خدمت انجام می ‌دهند، تسهیلاتی فراهم کنیم. البته هنوز بسته آن تصویب نشده و به همین دلیل جزییات آن قابل طرح نیست.

 

وی تاکید کرد: به هر حال باید اقداماتی انجام دهیم که یک پزشک متخصص بعد از دوره تعهدش، با رضایت خود در منطقه محروم کار کند. مردم در مناطق محروم حق دارند که پزشک متخصص ماندگار داشته باشند، نه اینکه هر چند سال یکبار پزشک متخصص‌ شان تغییر کند. این جزو نکات مهمی است که در برنامه‌ ها و پیشنهادات ما وجود دارد.

 

وی افزود: درباره مناطق محروم هم ۳۰ درصد سهمیه مناطق محروم وجود دارد که از این طریق هم می ‌توانیم به صورت بومی‌ گزینی برای این مناطق پزشک جذب کنیم که در همان منطقه ‌ای که هستند، ارائه خدمت کنند. اگر بخواهیم مشکل حل شود باید کاری کنیم که خود پزشک با رضایت در منطقه محروم ارائه خدمت کند و ماندگاری ‌شان را تسهیل کنیم. حال این تسهیلات می ‌تواند مالی یا رفاهی باشد، که اگر بسته پیشنهادی ما تصویب شود، امیدوارم بتوانیم این مشکل را رفع کنیم.

 

معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص نوع دُز سومی که مردم باید برای واکسیناسیون کرونا تزریق کنند، گفت: از نظر علمی درباره اینکه چه نوع دُز سومی از واکسن‌ های کرونا موثرتر است، اختلاف‌ نظرهایی وجود دارد. این موارد باید در کمیته علمی بررسی و تعیین تکلیف شود.

 

دکتر کریمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با وجود تزریق واکسن، چرا هنوز کرونا مهار نشده است، بیان کرد: این موضوع طبیعی است و هیچ واکسنی به ویژه درباره کرونا نه ادعا می‌ کند و نه می ‌تواند ۱۰۰ درصد بیماری را کنترل کند و هیچ جای دنیا اینگونه نیست که اگر واکسن تزریق کردند، دیگر ۱۰۰ درصد کسی به بیماری مبتلا نشود. بنابراین، هدفمان از واکسیناسیون، کاهش میزان ابتلا و به ویژه کاهش موارد شدید ابتلا و مرگ‌ ومیر است.

 

بررسی هزینه‌ اثربخشی داروهای جدید کرونا در کمیته علمی

 

وی درخصوص وضعیت داروهای درمان کرونا، گفت: درباره داروها هم فعلا داروهایی که در پروتکل درمانی کشور وجود دارد، در دسترس هستند. داروهای جدیدی هم که گزارش می ‌شود، باید در کمیته علمی مورد بررسی قرار گیرند، وگرنه دچار مشکلاتی می ‌شویم که قبلا داشتیم که اصلا آیا این دارو موثر هست یا خیر. این موارد در کمیته علمی بررسی می ‌شود تا هزینه اثربخشی آنها مشخص شود و بعد به پروتکل‌ ها اضافه می ‌شود. در حال حاضر در حوزه درمان مشکلی نداریم. چند دارویی هم که اعلام شده که ممکن است موثر باشند، در حال بررسی است و اگر به این نتیجه برسیم که واقعا موثرند، وارد پروتکل درمانی می ‌شوند. بنابراین این موارد در کمیته علمی بحث می شود و اگر به صورت علمی به این نتیجه برسیم که موثر است، اقدام می ‌شود.

 

لزوم بروز کردن بیمارستان‌های فرسوده

 

دکتر کریمی درخصوص بیمارستان‌ سازی در کشور و ایمنی بیمارستان‌ ها، گفت: در حوزه درمان ما در زمینه اعتباربخشی بیمارستان‌ ها می‌توانیم ورود کنیم. یکی از فاکتورهای ما در اعتباربخشی این است که اگر بیمارستانی نا ایمن باشد، در اعتباربخشی و صدور و تمدید پروانه سخت ‌گیری کنیم و باید مشکلات را اصلاح کنند. باید توجه کرد که بسیاری از بیمارستان ‌ها فرسوده‌ اند و ممکن است ۸۰ یا ۹۰ سال قبل ساخته شده باشند، به‌ روز کردن این بیمارستان ‌ها اقدامی است که باید انجام شود.

 

تخلفات درمانی را به ۱۹۰ اعلام کنید

 

معاون درمان وزارت بهداشت درباره سامانه ۱۹۰ و ارائه تخلفات بیمارستانی و تعرفه ‌ای، گفت: تخلفات را می‌ توانند به سامانه ۱۹۰ ارائه کنند. در عین حال طی دو سه روز اخیر جلساتی در راستای تقویت نظارت از سوی معاونت درمان برگزار شد تا بر روی بیمارستان ‌ها متمرکز ‌شویم و تخلفی روی ندهد.

 

دکتر کریمی درخصوص موضوع کمبود پزشک متخصص در مناطق محروم مجددا تاکید کرد: مباحث مطرح شده به این معنا نیست که پزشک متخصص به اندازه کافی نداریم، بلکه تجمع ‌شان در مراکز استان‌ ها بیشتر و در مناطق محروم کمتر است. البته این پزشکان تعهدات‌ شان را هم انجام داده ‌اند، اما ما باید شرایط ماندگاری پزشک در مناطق محروم را فراهم کنیم که به مباحث رفاهی، معیشتی و یا مالی بازمی گردد. باید کاری کنیم که متخصصین علاقه داشته باشند که در مناطق محروم خدمت کنند.

 

وی در پایان تاکید کرد: وقتی از یک بحران درس بگیریم، به یک فرصت برای آینده بدل می ‌شود تا دیگر با آن مشکلات مواجه نشویم. خوشبختانه طی دوره کرونا بیماری نبوده که به دلیل کمبود تخت بیرون از بیمارستان باشد؛ چیزی که در کشورهای دیگر مشاهده شد. برخی بیماران به دلایل مختلف دیر مراجعه کرده بودند که دچار مرگ و میر شدند. دعا می‌ کنیم که پیک دیگری در پیش نباشد و از مردم هم خواهش می ‌کنیم که پروتکل ‌های بهداشتی را رعایت کنند تا وارد پیک بعدی نشویم./

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0