• تاريخ :
     ۱۴۰۰/۱۰/۲۱ 
  • کد خبر : ۹۹۲۷
نهمین كنگره سالانه اخلاق پزشكی ایران آغاز به كار كرد
با محوریت ملاحظات اخلاقی در پاندمی کووید ۱۹؛

نهمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی ایران آغاز به کار کرد

نهمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی ایران به صورت مجازی و به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با محوریت ملاحظات اخلاقی در پاندمی کووید۱۹ و دستیابی دانشجویان علوم پزشکی به هویت حرفه ‌ای، آغاز به کار کرد.

به گزارش وبدا، دکتر باقر لاریجانی، رییس مرکز تحقیقات تاریخ و اخلاق پزشکی در نهمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی ایران، با بیان مقدمه ای از اخلاق زیست ‌پزشکی و بحران تصریح کرد: اخلاق حرفه‌ ای در حوزه سلامت، گاه در صحنه عمل با دشواری زیادی همراه می ‌شود و  اخلاق زیست ‌پزشکی پس از بحران کووید 19، در حوزه‌ های مختلف تغییرات زیادی را شاهد بوده است، به طوریکه مبانی و اصول اخلاقی؛ همچون اتونومی و عدالت، تبیین و تعاریف کاربردی جدیدی یافته‌ اند.

 

دکتر لاریجانی ادامه داد: شاید بتوان، بحران‌ ها را صحنه ‌های آزمون (علمی، عملی و اخلاقی) حرفه ‌مندان سلامت به حساب آورد، به طوریکه در هر بحران، علاوه بر انجام مسئولیت‌ ها و وظایف حرفه ‌ای، رویکرد اخلاقی در ارائه خدمت نیز اهمیت دارد. 

 

رییس مرکز تحقیقات تاریخ و اخلاق پزشکی در ادامه با تاکید بر اینکه استانداردهای اخلاقی در هر بحران، بر اساس شرایط و اقتضائات، باید تدوین شوند، اظهار کرد: نابرابری های اجتماعی و عدم دسترسی عادلانه به خدمات سلامت در این همه گیری به شکل کاملأ ملموسی عیان شده اند.

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به مسائل اخلاقی متعددی که پاندمی کووید19 در جوامع مختلف به دنبال داشته است نیز اشاره کرده و گفت: مسائلی همچون عدالت در دسترسی به خدمات سلامت، سهمیه ‌بندی و تریاژ در ارائه خدمات، برخورد اخلاقی در موارد عدم قطعیت علمی، فناوری‌های ردیابی افراد، حفظ محرمانگی اطلاعات و همچنین محدودسازی حقوق فردی در اعمال محدودیت و قرنطینه، اخلاق در پژوهش در زمینه کووید 19، مواجهه با خانواده و اطرافیان بیمار بستری، نحوه مواجهه و مدیریت بیماران غیر کووید در این دوران و چالش‌های مرتبط با واکسیناسیون، همگی از مباحثی هستند که در خور توجه ویژه از باب اخلاق پزشکی هستند.

 

دکتر لاریجانی در تشریح این سوال که آیا استفاده از فناوری های جدید در حوزه سلامت دیجیتال می تواند مورد تأیید علم اخلاق باشد، گفت: در دوران پاندمی کووید 19، در کشورهای مختلف جهان به شکل گسترده ای از فناوری های جدید در حوزه سلامت دیجیتال استفاده شد، این در حالی است که در مورد جنبه های اخلاقی این موضوع اتفاق نظر وجود ندارد و بسیاری استفاده از فناوری دیجیتال برای ردیابی افراد را غیر اخلاقی می دانند. اگرچه لازم است متناسب با چالش ها برای رفع آن ها برنامه ریزی صورت گیرد.

 

وی ادامه داد: در مدیریت پروژه های تحقیقاتی کووید 19 و سایر بیماری های عفونی که در آنها لازم است به شرکت کنندگان مشوق مادی پرداخت شود، لازم است این مشوق به گونه ای تعریف و تنظیم شود که تنها جبران خسارت و زمان شرکت کنندگان باشد و باعث ترغیب، وسوسه و تطمیع نشود. 

 

دکتر لاریجانی با اشاره به تلاش قابل قبول دولت در رایگان کردن بسیاری از هزینه‌ ها و فراهم کردن برنامه غربالگری برای دسترسی عادلانه همه مردم به خدمات مورد نیاز در اپیدمی حاضر، تاکید کرد: خوشبختانه فعالیت‌ های قابل توجهی در حوزه اخلاق حرفه ‌ای، در جنبه ‌های مختلف آموزش، پژوهش و بالین انجام شده است که زیرساخت‌ های ارزشمندی را برای توسعه اخلاق در کشور فراهم ساخته است و تشکیل شورای‌عالی اخلاق پزشکی در سطوح بالای وزارت بهداشت، از مهمترین اقدامات انجام شده در این زمینه است.  

 

برنامه راهبردی اخلاق پزشکی کشور نقشه راه جامع برای حرکت به سمت نهادینه کردن اخلاق پزشکی در تمامی حوزه های نظام سلامت

 

دکتر لاریجانی تدوین اولین دایره المعارف اخلاق پزشکی جامع اسلامی با همکاری متخصصین بین المللی را اقدام ارزنده ای خواند که با همکاری اندیشمندان ایرانی و خارجی در حال انجام است. وی همچنین تدوین نقشه راه اخلاق پزشکی کشور را از دیگر اقدامات ارزشمند دانست که به نوعی گذشته، حال و آینده اخلاق پزشکی در کشور را به تصویر می‌ کشد و با مطالعه سیر انتشارات در این حوزه، اولویت‌ ها را معرفی می ‌کند.

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: با توجه به زیرساخت‌ ها و توانمندی‌ های موجود در کشور، بدیهی است که در بحران کروناویروس جدید نیز کشور ما واکنش متناسبی به چالش‌ های اخلاقی مربوط داشته باشد و از ابتدای پاندمی، کمیته ساماندهی به تحقیقات کووید19 در کشور، زیر نظر معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تشکیل شده است. 

 

رییس مرکز تحقیقات تاریخ و اخلاق پزشکی به بازنگری و بروز رسانی برنامه راهبردی اخلاق پزشکی کشور نیز اشاره کرد و گفت: این برنامه در قالب 8 هدف، 60 اقدام و 59 توصیه، نقشه راه جامعی را برای حرکت به سمت نهادینه کردن اخلاق پزشکی در تمامی حوزه های نظام سلامت از جمله آموزش، پژوهش و ارائه خدمات سلامت فراهم نموده است.

 

تسریع بررسی اخلاقی طرح ‌های تحقیقاتی در موضوع کووید 19 با استقرار سامانه ملی اخلاق در پژوهش‌ های زیست پزشکی

 

دکتر لاریجانی تصریح کرد: وجود سامانه ملی اخلاق در پژوهش‌ های زیست پزشکی، راه را برای بررسی اخلاقی سریع طرح‌ های تحقیقاتی در موضوع کووید 19 و نظارت بر آنان بسیار هموار کرد؛ به طوریکه در چند ماه اخیر بیش از 10 هزار طرح تحقیقاتی در این سامانه ثبت و توسط کمیته‌ های اخلاق در پژوهش کشور بررسی شد.

 

وی همچنین تدوین گایدلاین های اخلاقی کشوری و منطقه ای، انتشار راهنمای اخلاق در اپیدمی بیماری های عفونی، حضور فعال اندیشمندان ایرانی در نشست‌ های مجازی در زمینه اخلاق را نمونه هایی از همکاری ‌های منطقه ‌ای و بین المللی بعد از بحران کووید 19 خواند.

 

دکتر لاریجانی با اشاره به توزیع ناعادلانه واکسیناسیون در دنیا، علیرغم اقدامات سازمان‌ های بین ‌المللی همچون WHO، تدوین سند ملی واکسیناسیون و تدوین راهنما جهت توزیع و اولویت بندی عادلانه واکسن در کشور را ارزشمند خواند. 

 

دکتر لاریجانی یکی از محدودیتهای اخلاق حرفه ‌ای در نظام سلامت فعلی کشور را عدم وجود نظارت ‌‌های اخلاقی خواند و بر استقرار شبکه منسجم اخلاق پزشکی در کشور تاکید کرد. 

 

وی در پایان سخنانش با این جمع بندی که از فرصت اپیدمی حاضر باید برای ایجاد حساسیت اخلاقی لازم در حرفه مندان و نیز تقویت اعتماد بین جامعه و ارائه کنندگان خدمات سلامت، بهره لازم گرفته شود، افزود: توسعه و تقویت آموزش‌ ها و مهارت حرفه‌ ای در تصمیم‌ گیری‌های اخلاقی، خصوصا در گروه‌های تخصصی و فوق تخصصی پزشکی بسیار ضروری است.

 

تکریم انسان، محور اخلاق و خلق صحنه هایی از رعایت اخلاق حرفه ای  در زمان پاندمی کووید 19

 

در ادامه، دکتر حمیدرضا رشیدی نژاد، رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز ضمن اعلام خرسندی از میزبانی کنگره سالانه اخلاق پزشکی ایران توسط دانشگاه علوم پزشکی کرمان، تحقق اهداف تحول نظام سلامت و آموزش پزشکی را در گروی پایبندی به رفتارهای حرفه ای خواند. 

 

وی با تاکید بر تکریم انسان، به عنوان محور اخلاق گفت: اکنون با گذشت نزدیک به دو سال از ظهور پاندمی کووید 19 و پیکار نظام سلامت با این بیماری شاهد خلق صحنه هایی از رعایت اخلاق حرفه ای هستیم، افزود: در این کنگره با محوریت اصول، مبانی و ملاحظات اخلاقی در واکسیناسیون کووید 19 و نیز شکل گیری هویت حرفه ای دانشجویان علوم پزشکی زمینه بحث و تبادل نظرات فراهم شده است. 

 

ظرفیت آموزش اخلاق پزشکی در شکل گیری هویت حرفه ای دانشجویان

 

در ادامه، حجت الاسلام علی اکبر رشاد، رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی وعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز با بیان اینکه دین  اسلام به عنوان مکتبی کامل یک پنج ضلعی را مدنظر دارد که ضلع چهارم آن اخلاق است، تصریح کرد: اخلاق مجموع فضایل و رذایل، مواجهه مثبت با فضایل و برخورد سلبی با رذایل است.

 

وی سپس با بیان اینکه سلامت دارای ابعاد گوناگون است، افزود: سلامت کامل و جامع الاطراف، جوانب مختلف را دربرمی گیرد و فقط منحصر به جسم نیست؛ بلکه سلامت روانی، سلامت اعتقادی، و سلامت معنوی هم مدنظر است.

 

آیت الله لطف الله دژکام، امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در استان فارس نیز  بیاناتی را در موضوع "ظرفیت آموزش اخلاق پزشکی در شکل گیری هویت حرفه ای دانشجویان" ایراد  کرد. ایشان، ضمن اشاره به اینکه مهارت های اخلاقی و خصوصا مهارت تصمیم گیری اخلاقی، یکی از هفت مهارت مهم مدنظر در آموزش پزشکان عمومی است، گفت: اخلاق موضوعی کهن، اما مسئله ای تازه است.

 

وی تصریح کرد: قانونی می تواند کفایت لازم را داشته باشد که پشتوانه اخلاقی داشته باشد؛ به عبارتی، خودکنترلی باید جایگزین دیگرکنترلی شود.

 

گفتنی است، فلسفه اخلاق زیستی، چالش‌های اخلاقی در درمان، فضای اخلاقی و هویت حرفه ای، چالش‌ های اخلاقی در آموزش پزشکی، گروه‌ های آسیب پذیر در پاندمی کووید ۱۹ و چالش‌های اخلاقی در پژوهش‌ های پزشکی موضوعاتی هستند که در نشست‌ های تخصصی نهمین کنگره اخلاق پزشکی ایران مورد بحث و بررسی قرار می‌ گیرند.

 

گفتنی است، دکتر باقر لاریجانی، رییس مرکز تحقیقات تاریخ و اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، حجت الاسلام علی اکبر رشاد، رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و آیت الله لطف الله دژکام نیز سخنرانان مدعو افتتاحیه نهمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی ایران بودند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0